Ar žinote iš kur atkeliavo daugelį mūsų kas dieną džiuginantis karštas gėrimas? Daug žmonių, mano, kad arbatos tėvynė - Indija arba Ceilonas. Būtent taip pasakoja ir vietiniai arbatų augintojai, tačiau pirmieji arbatkrūmiai Ceilone ar Indijos regionuose buvo pasodinti tik 19-tame amžiuje.
Arbatos gimtinė
Tikroji arbatos tėvynė - Kinija. Būtent čia jau daugiau nei 3000 metų žmonės tikslingai augina arbatą. Arbatos gimtinė - Kinijos Junanio provincija, kurioje ir šiandien galima apžiūrėti didingą žaliuojantį arbatmedį, kuriam mokslininkai duoda ne mažiau kaip 2000, o gal ir visus 2500 metų. Deja, geriausios kiniškos arbatos mūsų dažniausiai nepasiekia, todėl ir žinome apie ją tiek mažai.
Iš Junanio arbata pasklido ir po kitus Kinijos regionus, kiekviename jų tas pats Camelia Sinensis krūmelis prisitaikė prie vietinių gamtos sąlygų, dirvožemio ir vandens, taip ilgainiui susiformavo keletas skirtingomis skonio ir aromato savybėmis pasižyminčių arbatos krūmų porūšių.
Arbatos rūšys
Reiktų žinoti, kad mums įprasto, iš Indijos pasklidusio arbatos skirstymo į "Golden tips", "Orange pekoe" ir panašių Kinijoje nerasime. Tai britų išradimas, sukurtas indiškų arbatų rūšiavimui. Kinijos valstybinis arbatos muziejus, įsikūręs Hangdžou mieste išskiria 7 pagrindines arbatų rūšis: balta, geltona, žalia (trys nefermentuotų arbatų rūšys), ulongas (pusiau fermentuota arbata), raudona (pilnai fermentuota, ta kurią mes vadiname juodąja), juodoji (pueras ir Anhua juodoji) ir gėlinės arbatos (pagardintos jazminaičiais ir kitų gėlių žiedais ir aromatais).
Pati brangiausia pasaulyje arbata irgi auginama Kinijoje - ypatingame gamtiniame rezervate, kuriame draudžiama statyti fabrikus, ir net vartoti chemikalus - UNESCO saugomame Wuyi kalnų gamtiniame ir kultūriniame draustinyje. Čia, ant uolos atplaišos auga trys beveik keturių šimtų metų amžiaus arbatkrūmiai, nuo kurių nuskinta ir paruošta arbata, vadinama "Da Hong Pao", kas išvertus reiškia "Didysis Raudonasis chalatas". Šios arbatos kaina gali siekti ir 1 250 000 JAV dolerių už kilogramą. Tačiau kilogramo tokios arbatos net neįmanoma surinkti, kadangi krūmai ypatingai globojami ir arbatą nuo jų leidžiama skinti toli gražu ne kiekvienais metais, o ir priskinama, geriausiu atveju - keli šimtai gramų.
Wuyi kalnai garsėja ne tik savo prabangiomis arbatomis, kurių galima paragauti kiekvienoje arbatos parduotuvėje, išsimėčiusiose Wuyi miestelio gatvėse. Šie kalnai garsėja kaip Rojus žemėje, savo grožiu pakerėjęs ne vieną garsų Kinijos filosofą, kurie kartą atvykę, visiems laikams liko kalnų papėdėse stebėti gamtos virsmų ir rašyti savo filosofinių įžvalgų. Vieno iš daoistinių Wuyi kalnų vienuolynų gyventoja - vienuolė atvykusi iš paties Pekino, sakė, kad šiuose kalnuose ideali gyvybinės energijos - Či tėkmė, todėl žmonės čia atvažiavę taip gerai jaučiasi. Ir išties, iš vienuolyno tikrai nesinori išeiti.
Wuyi kalnai - nuostabi utopinė gamtos karalija, dovanojanti pasauliui vienas gardžiausių arbatų.