Gabrielė Štaraitė

2025 05 12

Kelionių patarimas

Mylėkite savo pilvą. Ką daryti kelionės metu

Kelionės gali sutrikdyti mūsų virškinimo sistemą dėl pasikeitusio mitybos režimo, streso, mažesnio fizinio aktyvumo ar net laiko juostų pokyčių. Atsiprašau už tokią intymią temą, bet kiekvienoje kelionėje tenka patarti dviem klausimais: (1) per mažai (2) per daug 😊

Pasiruošimas kelionei labai svarbu

Norint sumažinti galimų pilvo problemų kiekį kelionės metu, geriausia pradėti ruoštis dar iki jos:

  • Gerkite gerąsias bakterijas prieš ir kelionės metu. Jos neleis įsigalėti naujai atklydusioms svetimo krašto blogosioms. Profilaktikai ieškokite kuo įvairesnių ir didesnių kiekių kapsulių, o kelionėje labai pravers Enterol (Saccharomyces boulardii).
  • Kelionėje dažnai tenka valgyti neįprastą maistą, todėl svarbu turėti su savimi sveikų užkandžių, pvz. riešutų, sėklų. Jei žinote, kad esate linkę į būseną „per mažai“, į savo „užkandžių meniu“ dar prieš kelionę įtraukite džiovintų slyvų, o rytais išgerkite linų sėmenų ar baltųjų gysločių sėlenų 1–2 šaukštus su didesniu kiekiu vandens.
  • Papildykite savo vaistinėlę. Daugelis lietuvių yra pelyno fanai. Kai kurie jį vežasi skystu pavidalu, o mūsų kelionių vadovai džiaugiasi atradę kapsules su pelynu. Dažnai pati vartoju profilaktiškai vakare arba po kai kurio valgymo, jei jaučiu, kad maistas man kažkuo nepatiko.

Žalias ar termiškai apdorotas?

Kelionės metu su žarnynu susiję patarimai tiesiog prieštarauja vienas kitam:

  • Skaidulos padeda palaikyti gerą virškinimą. Kelionės metu stenkitės valgyti maistą, turtingą skaidulomis ir prebiotikais, pavyzdžiui, chia sėklas, lapines daržoves, pupeles, uogas ir vaisius.
  • Venkite žalių daržovių ir vaisių, nes nežinote kaip jie buvo plauti arba vanduo, kuriame jie plaunami vis tiek turės nepageidaujamų bakterijų. Čia dar gali padėti viena taisyklė: valgykite tik tuos vaisius, kuriuos nulupate patys. Tiesa, tokiu atveju nežinau, kaip užtikrinti sterilumą lupant, bet esu mačiusi, kaip keliautojas puikiai šia taisykle vadovavosi ir išvengė bendrakeleivius varginusių viduriavimų.

Tad balansą tarp žalių ir termiškai apdorotų teks atrasti kiekvieną kartą patiems.

Visuotinai žinomos, bet dažnai pamirštamos taisyklės

  • Kelionės metu lengva pamiršti gerti pakankamai vandens, tačiau dehidratacija gali sukelti vidurių užkietėjimą ir bendrą diskomfortą. Vanduo taip pat padeda žarnynui apdoroti ir išplauti toksinus, tad yra ir viduriavimo prevencija. Visada turėkite su savimi daugkartinį vandens butelį ir reguliariai gerkite vandenį, ypač skrendant ar būnant karštame klimate. Na, o jau nuskridus – jokio vandens „iš krano“ ir ledukų ten, kur nesate tikri, iš ko jie padaryti.
  • Ilgos kelionės gali sumažinti fizinį aktyvumą, o tai gali neigiamai paveikti virškinimą. Net trumpi pasivaikščiojimai, tempimo pratimai ar laiptų naudojimas vietoj lifto gali padėti išlaikyti žarnyno veiklą aktyvią.
  • Fermentuoti maisto produktai, tokie kaip rauginti kopūstai, kimči, jogurtas ar rauginti pieno gėrimai yra natūralus probiotikų šaltinis. Šie maisto produktai padeda palaikyti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą. Kelionės metu, kai mityba gali būti neįprasta, fermentuoti produktai gali būti ypač naudingi.
  • Jei jau pradėjote viduriuoti, turite ne tik vartoti vaistus, bet ir pakeisti mitybą. Bent pora dienų mažiau maisto, „ryžių dieta“ ir elektrolitus atstatantys papildai – padės nemalonius procesus užbaigti greičiau. Ir čia netinka pasiteisinimas „taigi kaip aš per kelionę neparagausiu šių visų gėrybių“.

O šių tikriausiai nežinojote

  • Mes dažnai keikiame chloruotus baseinu, tačiau nepamirškite, kad juose galima „atrasti“ pačių įvairiausių bakterijų. Atsigaivinti puiku, bet po maudynių verta nusiplauti rankas!
  • Keliautojų viduriavimą patiria nuo 20 iki 50 proc. keliautojų, vykstančių iš taip vadinamo „pirmojo pasaulio“ į didesnės rizikos besivystančias šalis. Dalį jų sukelia užsikrėtimas enterotoksigenine Escherichia coli (ETEC). Taip vadinama „vakcina nuo choleros“ Dukoral® tyrimo metu, kuriame dalyvavo Maroke viešintys turistai iš Suomijos, veiksmingai saugojo nuo bet kokio ETEC viduriavimo 52 proc. keliautojų. Vakcina yra geriama, galima pasiskiepyti ir Lietuvoje.
Gabrielė Štaraitė

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

+370 686 08919 El. paštas