Etiopijos istorija yra gausiai paskaninta įvairių legendų. Tikriausiai žymiausia iš yra apie Aksume esančią Siono šv. Mergelės Marijos bažnyčią, kurioje, pasak legendos, saugoma Šebos karalienės atsigabenta Sandoros skrynia. Ją karalienė pavogė iš karaliaus Saliamono ir joje saugomos lentelės, kurias Mozė gavo iš Dievo.
Pasak legendos, kryžius, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus ir kurį IV amžiuje atrado Romos imperatoriaus Konstantino motina šv. Elena, buvo perduotas Etiopijos karaliams, kad šie apsaugotų koptų krikščionis. Rugsėjo mėnesį visi pasaulio krikščionys, ir ypač etiopiečiai, švenčia kryžiaus suradimą. Etiopijoje ši data pažymima kuriant didžiulius laužus. Dar viena iš Etiopijos legendų sako, kad šalies Oromo regiono tikėjimas, kurio dievas vardu Vaka, yra pasaulio seniausia monoteistinė religija ir būtent iš čia Mozė pasiskolino dešimt Dievo įsakymų.
Pats šalies vardas sudarytas iš dviejų graikiškų žodžių, kurie reiškia nudegęs veidas. Vis dėlto tiksli vardo kilmė nėra žinoma, o kai kurie istorikai jį kildina iš senos istorijos apie Aksumo įkurėją Ityopį, kiti iš graikų dievo Hefaisto (romėnų Vulkanas) sūnaus Aethiopso. Etiopijos pavadinimas minimas Senajame Testamente, Iliadoje ir Odisėjoje.
Tikėti istorijomis, ar ne – spręsti jums, bet kaip sako patys etiopiečiai “Jei tikite, vadinasi tai tiesa. O mes tikime, kad tai mūsų istorija”.
Tad dar 11 įdomių faktų apie Etiopiją, bus naudingi ir planuojant kelionę į Etiopiją.
- Etiopijos kalendorius turi 13 mėnesių ir atsilieka nuo mūsiškojo 7 arba 8 metus. Tryliktas mėnuo turi tik 5 arba 6 dienas. Naujuosius metus etiopiečiai švenčia rugsėjo 11 d.
- Etiopijoje laikas skaičiuojamas nuo aušros, t.y. 6 valandos ryto. Vidurdienis pas juos bus 6-a valanda, o 16 valanda bus 10. Atsargiai derinkite susitikimo laiką!
- Etiopija oficialiai vienintelė šalis, kuri nebuvo kolonizuota europiečių. Italai buvo juos trumpam nukariavę, tačiau buvo net du kartus sumušti etiopiečių.
- Kai kurios Afrikos šalys, pavyzdžiui, Gana, pasirinko tokias pačias vėliavos spalvas – žalia, geltona, raudona. 1996 metais Etiopija prie vėliavos pridėjo geltoną žvaigždę mėlyname fone, kas simbolizuoja jų ryšį su karaliumi Saliamonu ir visų gyvenančių tautų lygybę.
- Etiopijoje prasideda Mėlynasis Nilas, kuris susijungia su Baltuoju Nilu ir tampa ilgiausia pasaulio upe.
- Tradiciškai etiopiečių vaikai ir tėvai neturi bendros pavardės. Vaikams kaip pavardė suteikiamas tėvo vardas.
- Etiopijos maratonininkas Abebe Bikila tapo pirmuoju afrikiečiu laimėjusiu Olimpinį medalį 1960 metais Romoje. Po 4 metų jis taip pat laimėjo auksą Tokijo olimpiadoje. Įdomu tai, kad savo pirmąjį olimpinį maratoną jis nubėgo basas, mat jam netiko rėmėjų siūlomi batai.
- Etiopijos karalius Menelikas II buvo pirmasis afrikietis vairavęs mašiną 1907 metais.
- Etiopijos imperatorius Heile Selassie I yra laikomas Dievu Jamaikoje sukurtos rastafarizmo religijos išpažinėjų. Imperatoriaus tikras vardas buvo Tafari Makonnen, o žodis ras reiškia regiono vadovą. 1930-aisiais rastafariai įtikėjo, kad būtent Etiopijos vadovas (juodaodis vienintelės laisvo Afrikos valstybės imperatorius) yra mesijas, Jėzaus Kristaus reinkarnacija. Dabar nemaža rastafarių bendruomenė yra įsikūrusi Šašemenės miestelyje. Jame galite sustoti važiuodami pakeliui į Omo slėnį. Tik būkite atsargūs – jo gyventojai vaikšto paraudusiomis akimis ir kartais būna agresyvūs.
- Etiopijoje gyvena juodieji žydai, dar vadinami falašais. Legendos sako, kad tai dingusi žydų gentis arba karaliaus Saliamono palikuonys. 1984-ais metais Izraelis vykdė 6 savaičių trukmės „Mozės operaciją“, kurios metu slapta išskraidino 8000 Etiopijos žydų gelbėdami juos nuo vietos režimo.
- 1974 metais archeologai Etiopijoje rado bene garsiausią žmogaus protėvę, gyvenusią prieš 3 milijonus metų. Jai buvo suteiktas mielas Liusi vardas, kurio kilmė dar smagesnė – kaip tik tuo metu stovykloje grojo The Beatles daina „Lucy in the sky with Diamonds“. Ir nors nuo to laiko rasti palaikai ir senesnių mūsų protėvių (iki 5 milijono metų), Liusė liko viena žymiausių pasaulyje.