10 įdomių faktų apie Azerbaidžaną

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Aistė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 611 26298

Klauskite

Dalintis:

Paklausti, ką žino apie Azerbaidžaną, daugelis pirmiausiai pamini didžiulius naftos išteklius bei draugiškus Kaukazo žmones. Toli gražu ne visi yra girdėję, kuo dar garsėja ši savo kultūra ir gamta turtinga šalis. Kviečiame susipažinti su 10 faktų apie Azerbaidžaną, kurių greičiausiai nežinojote.

Paklausti, ką žino apie Azerbaidžaną, daugelis pirmiausiai pamini didžiulius naftos išteklius bei draugiškus Kaukazo žmones. Toli gražu ne visi yra girdėję, kuo dar garsėja ši savo kultūra ir gamta turtinga šalis. Kviečiame susipažinti su 10 faktų apie Azerbaidžaną, kurių greičiausiai nežinojote.

1. Dujos ir degantys kalnai

Šalia Baku esantys „Yanar Dag“ (iš az.k. – degantys kalnai) visiškai atitinka savo pavadinimą. Jie nuolatos dega atvira liepsna. Liepsna atsiranda dėl požeminių gamtinių dujų atsargų sąlyčio su deguonimi. Šis unikalus gamtos fenomenas nuo seno traukė keliautojų bei užkariautojų dėmesį. Jau XIII a. garsusis keliautojas Marko Polo rašė apie mistines liepsnas, nuolat degančias visame pusiasalyje. Kasmet šalis išgauna apie 30 milijardų kubinių metrų gamtinių dujų.

Neatrastas kraštas

2024 Rugsėjo 21 - 2024 Rugsėjo 28

Kelionė į kil(i)mingąjį Azerbaidžaną

PLAČIAU

1095 EUR

+ aviabilietas

2. Užuodžiate kiaušinius? Tai - vulkanai

Azerbaidžanas turi daugiau purvo vulkanų nei bet kuri kita pasaulio šalis. Jų čia skaičiuojama daugiau nei 400 iš maždaug 1000 esančių pasaulyje. Kai šie vulkanai išsiverždavo, liepsnos šaudydavo net iki kilometro aukščio į orą. Dabar jie snaudžia lengvai burbuliuodami. Keliaujant su „Travel Planet“ aplankysite Gobustano purvo vulkanus. Mokslininkai šios vietos kraštovaizdį lygina su Marso paviršiumi.

3. Arbata be cukraus – vestuvių nelauk

Arbatos gėrimas yra neatskiriamas vietinių ritualas, pasikartojantis kasdien daugybę kartų. Nenuostabu, kad šis paprotys įaustas į gilesnius tautos pasąmonės audinius ir atsispindi vietos tradicijose. Pavyzdžiui, kuomet šeimos susitinka, siekdamos sujungti savo atžalas vedybomis, apie sandorio sėkmę galima spėti iš arbatos. Jei ji pateikiama saldinta, planuokite vestuves, jei be cukraus – gero derybų rezultato laukti neverta.

Beje, ne tokia ypatinga proga arbata paprastai pateikiama su daugybe cukraus gabalėlių. Azerai paprastai jų nemeta į arbatą, o įsideda tiesiai į burną. Čiulpdami cukraus gabalėlį, gurkšnoja arbatą.

4. Kūdikiai maudomi sūdytame vandenyje

Tikima, kad naujagimis, maudomas sūdytame vandenyje, užauga stipriu, teisingu ir drąsiu žmogumi. Kūdikio nagai bei plaukai kerpami ne anksčiau kaip po pirmojo gimtadienio.

5. Duona auga ant medžių?

Neretai Azerbaidžane matomas vaizdas – ant medžių kabantys duonos „vaisiai“. Duona čia laikoma šventa ir jos likučiai iš pagarbos nėra išmetami, o kabinami ant medžių. Dažnas vietinis, pamatęs duonos gabalėlį ant žemės, pakels ją iš purvo ir suieškos jai garbingesnę vietą.

6. Seniausio žmogaus namai?

Giliai Azokio urve Vakarų Azerbaidžane rasti įrankiai siekia apie 1.5 milijono metų amžių. Manoma, kad šiame urve buvo gyvenama jau prieš du milijonus metų.

7. Aukščiausias vėliavos stiebas pasaulyje

Didžiulė nacionalinė vėliava Baku (70 x 35 m) plevėsuoja ant antro pagal aukštį pasaulyje vėliavos stiebų – net 162 metrų ilgio. Ilgą laiką šis stiebas figūravo Gineso rekorduose kaip aukščiausias. Tik 2010 metais Baku šioje srityje aplenkė Tadžikistano sostinė Dušanbė.

Neatrastas kraštas

2024 Rugsėjo 21 - 2024 Rugsėjo 28

Kelionė į kil(i)mingąjį Azerbaidžaną

PLAČIAU

1095 EUR

+ aviabilietas

8. Šachmatų čempionai

Azerbaidžaną drąsiai galima vadinti galvotų šachmatininkų tėvyne. Buvęs pasaulio čempionas Garis Kasparovas gimė Baku ir ten lankė šachmatų mokyklą. Taip pat iš čia kilęs ir jauniausias visų laikų čempionas Teimuras Radžabovas, tokiu tapęs vos 14-os!

9. Įdomios Novruz bairam šventės tradicijos

Viena seniausių ir gražiausių švenčių, minimų šalyje yra Novruz bairam – tai savotiški azerų Naujieji metai. Be Kaukazietiškų šokių, dainų bei gausių vaišių šventę lydi ir originalios tradicijos. Vaikai pasibeldžia į duris ir pabėga, prieš tai palikę nedidelį maišelį ar kepuraitę prie durų. Grįžę pasiimti, paprastai randa ją pripildytą vaišių.

10. Įžymieji kilimai.

Šalis garsėja savo senoviniu kilimų audimo menu, kurie ir šiandien ypač paklausūs visame pasaulyje. Juos audžia daugiausiai moterys, atskleisdamos įgimtą meninį subtilumą, į raštus įpindamos įvairius tautinius simbolius bei motyvus.