Įdomūs faktai apie Indoneziją

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

1. Vardas

Indonezijos pavadinime yra du žodžiai: lotyniškas Indus, reiškiantis Indiją ir graikiškas nesos, reiškiantis salas. Taigi, šalies pavadinimas gali būti verčiamas kaip Indijos salos. Iki nepriklausomybės Indonezija buvo vadinama Nyderlandų Indija arba Ost-Indija (Rytų Indija). Na, o vietinis pavadinimas Tanah Air Kita reiškia Mūsų žemė ir vanduo.

2. Skaičiai

Tai ketvirta pagal gyventojų skaičių ir didžiausia musulmoniška pasaulio valstybė. Indonezijoje gyvena daugiau kaip 150 tautų, kalbančių 700 dialektų. Tai didžiausias salų archipelagas - jį sudaro virš 17 000 salų, iš kurių 6000 - neapgyvendintos (beje, pasaulio geografai nelabai sutinka su Indonezijos vyriausybe, kad salo archipelage yra daugiau nei 17 000 - beveik 4000 iš jų yra tik atolai, kurie potvynio metu panirsta po vandeniu) 3 salos iš pasaulio dešimtuko - yra ir Indonezijos (Naujoji Gvinėja, Borneo ir Sumatra). Čia yra virš 400 ugnikalnių, iš kurių bent 129 - aktyvūs.

3. Gamta

Indonezijoje rasite ne tik žmogbeždžiones orangutangus, didžiausius pasaulio roplius - Komodo drakonus, bet ir miniatiūrinius elnius ar žuvis, kurios lipa į medžius medžioti vabzdžių. Indonezija garsi ir itin originaliais augalais: aukščiausia pasaulio gėlė, vadinama vyrišku amorphohallus titanium vardu ar parazitinė rafflesia arnoldii - kvepianti pūvančia mėsa...

4. Maistas

Indonezijos virtuvės patiekalai dėl skonių įvairovės yra laikomi bene skaniausiais pasaulyje. Tikrai nereiškia, kad visi patiekalai aštrūs ar pikantiški. Besilankančius šalyje labiau stebina saldaus, kartaus ir sūraus skonių derinimas. Netikėtas švelnaus kokosų pieno ir citrinžolės, ar kitų kvapiųjų žolių derinys, traškūs paplotėliai, aštrus padažas „sambal“, kurį galima ragauti tik mažais kasneliais... Kai visa tai ragauji, suvoki, kad tai yra tikras kulinarijos menas.

5. Borneo

Indonezijai priklausanti Borneo salos dalis yra vadinama Kalimantanu, kas reiškia „brangakmenių upė“. Europiečiai susidomėjo tais salos „brangakmeniais“ ir XVII a. užvirė nuožmi kova tarp britų ir olandų. Sala buvo pasidalinta įtakos zonomisšiaurinę dalį, kur dabar Malaizija ir Brunėjaus sultonatas, kolonizavo britai, o likusią didesnę dalįolandai. Ši sala mūsų laikais yra garsi dėl Birutės Galdikas įsteigto orangutangų stebėjimo ir gelbėjimo centro ir dėl dajakų genčių - buvusių (o gal ir dabar bandančių :)) galvų medžiotojų.

6. Borobuduras

Jis pastatytas iš daugiau nei 2 milijonų akmens blokų. Tai masyvi simetriška stupa, „apaugusi“ nedidelę kalvą. Iš viršaus Borobuduras atrodo lyg didžiulė trimatė tantrinė mandala (simbolinis pasaulio modelis). Kopimas į jo viršųtai lyg simbolinis kosmosas, pradedant paprasta kasdienybe ir kylant dvasia aukštyn iki visiškos nirvanosišsivadavimo iš šio pasaulio atgimimo rato. Teisingas gyvenimas leidžia atgimti aukštesniame lygmenyje, o blogi darbai nustumia į egzistenciją menkesnėse gyvybės formose.

7. Batika

Batikatai indonezietiškas žodis, kilęs iš žodžių „titik“ arba „tik“, reiškiančių „mažas kąsnelis“ arba „lašas“. Dirbant šia technika ant audinio plotų, kad jie nenusidažytų, liejami mažyčiai ištirpinto vaško lašeliai. Klasikinės Džavos batikos spalvinė skalė yra griežta ir labai ribota. Iki XVII a. pagrindinės spalvos buvo balta ir mėlyna, vėliau atsirado ruda, geltona bei raudona. Visi indonezietiškos batikos motyvai turi ypatingas reikšmes. Raštai gali būti apibrėžti, tikslūs (audinyje kartojami pastoviais intervalais), laisvi (ritmiškai nekartojami) arba neapriboti (besitęsiantys).

8. Kava

Kaip manote, iš ko gaminama pati brangiausia pasaulyje kava? Iš tam tikros kavos rūšies? Vis dėlto ne. Ji gaminama iš gyvūnėlių apvirškintų kavos pupelių. Kalba eina apie garsiąją kavos rūšį „Kopi Luwak“, kuriai pagal retumą ir kainą (320400$ už kilogramą) nėra lygių. „Kopi“ išvertus iš indoneziečių kalbos reiškia „kava“, o „Luwak“tai gyvūnėlis, truputi panašus į šeškus ar mangustas. Jie taip mėgsta kavos pupeles, kad išsirenka brandžiausias ir aromatingiausias. Šiuos gyvūnus kavos mėgėjai vadino kenkėjais iki to laiko, kol kažkas sugalvojo iš jų užsidirbti.

  • Kovojant su nelegaliu miškų kirtimu Indonezijoje, galima labiau sumažinti destruktyvius klimato pokyčius žemėje nei visoms šalims pasirašius Kioto protokolą.

  • Indonezijoje vienam mokytui tenka mažiausiai mokinių klasėje pagal pasaulinę statistiką.

  • Nesvarbu, musulmonas ar krikščionis, dažnas indonezietis prieš imdamasis naujos veiklos dažnai paaukos dvasioms.

  • Didžioji dauguma Indonezijoje parduodamų cigarečių yra paskanintos gvazdikėliais.

  • Garsiausias Indonezijos pastatas - Boroboduro šventykla - tai simbolinis budistinis pasaulio modelis.

  • Tana Torajoje mirusysis balzamuojamas ir gali būti laikomas namuose kelis metus, kol sukaupiama pakankamai pinigų laidotuvėms.

  • Orangutanai yra vienišiai, nes taip jiems lengviau išsimaitinti nedraugiškose džiunglėse.

  • Balio sala buvo reklamuojama, kaip užmiršta viduramžių bendruomenė, kur saulėje įdegusios moterys vaikšto nuogos, o kiekvienas sutiktas yra šokėjas arba menininkas.

  • Skirtingų žydinčių augalų skaičius čia siekia net 28.000! Palyginimui, Lietuvoje užregistruota viso labo 2000 augalų rūšių.