Indiškų drabužių mados ir prasmė

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Kaip geriau pritapsi naujoje šalyje, jei ne apsirengęs kaip vietiniai? Žinoma, visi turistai Delyje bėga į Pahargandž ar Dilli Haat turgus prisipirkti vadinamųjų indiškų kelnių dar kitaip vadinamų - aladino. Įdomiausia tai, kad šios kelnės Indijoje pasirodė ne taip ir seniai, maždaug prieš 20 metų. Tradiciškais laikomi kiti rūbai.

Pagrindiniai vyrų tradiciniai rūbai - tai lungi, dhoti, kurta, šervani ir pižama. Lungi taip pat žinomas kaip sarongas tėra paprastas medžiagos gabalas. Jis dažniausiai apsukamas aplink juosmenį, užsukamas per kelius, užkišamas taip, kad lungi ilgis siektų tik kelius. Kartais lungi galas per kelius neužsukamas ir paleidžiamas laisvai kabėti, medžiaga dengia visas kojas ir parodo pagarbą. Atleisti lungi privaloma šventyklose. Šis rūbas - labai patogus karštame ir drėgname klimate.

Dhoti - tai 6 metrų ilgio balta arba spalvota medžiagos atraiža. Dhotis dažniau yra nešiojamas kaimuose, tačiau ir modernioje aplinkoje dhotis įgauna svarbią reikšmę. Tomas Baranauskas iš keliones į Indiją organizuojančio „Travel Planet“ pasakoja, kad dhotis indui yra vyriškumo ir tradicijos išraiška. Dažniausiai dhoti dėvinčius vyrus išvysite einančius į šventyklas. Labai dažnai jis dėvimas menininkų ir atlikėjų, šokėjų ir poetų, kurie didžiuodamiesi demostruoja savo šalies kultūrinį turtingumą. Dhoti taip pat pamėgo Hari Kiršna pasekėjai. Taip jis gana plačiai paplito po pasaulį.

Indiškoje aprangoje, be abejo, svarbus ir kitas vyriškas atributasturbanas. Sikhai nešioja Dastar turbaną, kuris nurodo ne tik jo religinę priklausomybę, bet ir statusąvedęs ir nevedęs vyras turbaną sukasi skirtingai. Turbanas sikizme simbolizuoja drąsa, garbę ir dvasingumą. Jis nešiojamas ir tam, kad sikhai galėtų išsaugoti savo ilgus, niekada nekerpiamus plaukus.

Labai išsiskiria Radžastano Pagari turbanai. Jų yra begalės rūšių ir spalvų, kadangi tradiciškai turbanai nurodydavo kastą, socialinę klasę ir religiją arba būseną. Pavyzdžiui, baltas Radžastano Pagaris reiškia gedulą. Turbanų mainai tarp vyrų simbolizuoja užmegztą stiprią draugystę.

Pasaulyje turbūt labiausiai žinomas iš indiškų rūbų yra saris. Ne viena turistė, atvykusi į Indiją, trokšta bent kartą apsijuosti šiuo rūbu. „Moterys stebisi žiūrėdamos, kaip įgudusios rankos 49 metrų ilgio sarį aplink jų kūnus apsuka greičiau nei per minutę. Įdomu, kad chaki spalvos uniforminius sarius turi netgi armijos moterys, ir dėvi juos tam tikromis progomis.

Manoma, kad saris yra kilęs iš Pietų Indijos, Keralos valstijos, kur jis pilnai uždengia tik apatinę kūno dalį. Radžastane moterų apranga jau kitokia - ilgi, spalvoti, blizgantys sijonai. Na, o Pundžabe tradiciškai moterys nešioja šalvar kamyz - laisvas kelnes su tunika. Ši apranga tokia patogi tiek šaltesniu, tiek šiltu metų laiku, kad dabar išplito po visą Indiją kaip kasdienė apranga.

Rūbai Indijoje yra daugiau nei apranga. Jie daug ką pasako apie jį dėvinčią asmenybę, jo religiją, šeimyninį statusą, kastą ar net būseną.Labiausiaisvetimšaliui gal bus pastebima oranžinė, ypač lankantis Varanasyje. Tradiciškai šios splavos rūbus pradėjo nešioti hindu vienuoliai, taip parodydami, kad jie atsiskyrė nuo šio pasaulio ir per asketišką gyenimo būdą siekia išsivaduoti iš reinkarnacijų rato.Nemažai jų vaikšto ir Delio gatvėse bei prašo pinigų. Jiems aukoti - prilygsta aukai dievams. Piligrimai išsiruošę į piligrimines keliones taip pat dėvi tokios spalvos rūbai.

Štai Gandžio nešiota baltos spalvos kepurė Indijos nepriklausomybės judėjimo metu tapo aktyvistų simboliu. Tais laikais prasidėjo judėjimas, kuris skatino boikotuoti vakarietiškus rūbus ir nešioti savo pagamintus, indiškus. Iki šiol Indijoje populiarūs politikai propaguoja tradicinių rūbų nešiojimą.

Raudona spalva - tradiciškai pripažinta karališka, ksatrijų luomo. Vieni teigia, kad tai simbolizuoja kaują, kiti kad karių gyvybingumą. Taip pat raudona spalva simbolizuoja moterišką galią (Shakti), vaisingumą, dėl to per vestuves dėvima raudonu sariu.

Mėlyna spalva yra siejama su žemesnėmis kastomis ir neliečiamaisiais. Indijoje beveik kiekvieną spalvą būtų galima priskirti kokiai tai nors kastai ar religijai. O pavyzdžiui rausvą spalvą pasirinko moterys, kovojančios už moters teises. Rausvas saris tapo jų simboliu (judėjimas žinomas kaip Pink Sari Revolution). Ši spalva pasirinkta būtent dėl to, kad jokia religinė tradicija ar kasta nėra jos prisiėmusi sau.

Galbūt jums indiškos aprangos gausa pasirodys per didelė ir sudėtinga, tačiau prieš važiuojant į Indiją pravartu su ja susipažinti. Ne vien dėl to, kad suprastumėt, bet ir kad sugebėtumėt save indams pristatyti. Kartais vakarietės merginos nešiodamos namuose įprastus rūbus, indams savo apranga pasako, tai, ko visai nenorėtų. Tai indams leidžia laisviau jas užkalbinti ar komentuoti gatvėse.