Iš kur kilo Lotynų Amerikos šalių pavadinimai?

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Iš kur yra kilę Lotynų Amerikos šalių pavadinimai? Dalis jų išlaikė originalų vietovės pavadinimą, kitos buvo pakrikštytos užkariautojų ispanų arba portugalų, trečios skyrė vardus siekdamos pagerbti kovojusius už nepriklausomybę.

ARGENTINA

Šalies pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio Argentum, kuris reiškia sidabrą. Pirmą kartą Terra Argentea (liet. "Sidabro žemė") rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1554 m. Be to, šalis įsikūrusi Sidabro upės (isp. Rio de la Plata) krantuose, kuri buvo svarbus tranzitinis taškas brangiųjų metalų gabenimui iš Peru.

BELIZAS

Viena teorija sako, kad šalis taip pradėta vadinti pagal jos teritorija tekančią Belizo upę, kurios pavadinimas kilęs iš majų žodžio Balis, reiškiančio drumzlinas arba drėgnas. Kita versija sako, kad Belizas kilo nuo neteisingai ispanų ištariamo vardo Peter Wallace – škotų nuotykių ieškotojo, kuris buvo įsikūręs šiose žemėse.

BOLIVIJA

Tai turbūt lengviausiai paaiškinama pavadinimo kilmė iš viso šio žemyno šalių sąrašo. Pavadinimas suteiktas karininko ir politiko Simono Bolivaro garbei, kuris buvo vienas iš XIX amžiaus Pietų Amerikos šalių Nepriklausomybių kovotojas.

BRAZILIJA

Šalies pavadinimas kildinamas iš sodriai raudonos spalvos kamieną turinčio medžio, kurį atvykę portugalai pavadino Pau Brasil. Tai - plačiai paplitęs augalas Brazilijos teritorijoje, o vietiniai indėnai naudodavo jį raudoniems dažams išgauti, kurio spalva primena degančias žarijas. Vietiniai šią spalvą vadino brasa.

ČILĖ

Šalies pavadinimas kilęs iš mapučių kalbos žodžio chilli, kuris reiškia pasaulio pakraštį, kadangi būtent Čilėje gyvenančios tautos sustabdė inkų imperijos plėtimąsi.

KOLUMBIJA

Pavadinimas suteiktas atradėjo Kristoforo Kolumbo garbei, kuris atlydėjo pirmąją ispanų ekspediciją į Amerikos žemyną 1492 m. Kolumbijos pavadinimą ši šalis turi tik apie 150 metų. O iki tol šalies pavadinimas keitėsi kartu su besikeičiančia teritorija: buvo ir Naujoji Granada, ir Didžioji Kolumbija.

KOSTA RIKA

Pavadinimą šioms žemėms Kristoforas Kolumbas suteikė ketvirtosios savo ekspedicijos metu, kadangi tikėjo rasiantis čia gausybę aukso. Iš ispanų kalbos išvertus Costa Rica reiškia turtinga pakrantė.

KUBA

Kuba išvedama iš žodžio Cubanacan, kuris reiškia vieta centre, kadangi Kuba yra Karibų jūros viduryje.

EKVADORAS

Vienos iš nedaugelio šalių, kurios pavadinimo kildinimas nekelia abejonių. Ekvadorui pavadinimas suteiktas pagal ekvatoriaus liniją, kuri dalina šalį į dvi – šiaurinę ir pietinę – dalis.

GVATEMALA

Manoma, kad šalies pavadinimas kildinamas iš majų kalbos žodžio Quauhtemallan, kuris reiškia vietovė, kurioje yra gausu medžių.

MEKSIKA

Savo sostinę actekai vadino Metztlixihtlico ir tai reiškia Mėnulio centras arba Mėnulio bamba. Ispanai dėl per sudėtingo tarimo šį pavadinimą supaprastino iki Mexico.

NIKARAGVA

Pavadinimas yra kildinamas nuo žodžio Nicarao, kurio reikšmė yra vanduo, nes šalį iš visų pusių supa vandens telkiniai.

PANAMA

Šalies pavadinimo kilmė turi keletą versijų. Viena jų sako, kad Panama buvo vadinamos žemės, esančios dabartinės sostinės teritorijoje ir išvertus iš vietinių indėnų kalbos reiškia žuvų ir drugelių gausa. Kita versija sako, jog tai kilo iš frazės panna mai, ką vietinės kunų tautos kalba reiškia ten toliau.

PERU

Peru už savo pavadinimą gali būti dėkinga Panamos pietuose gyvenusiam žemvaldžiui Biru, kadangi ispanai pagal jo pavardę pavadino buvusią Inkų imperijos teritoriją.

URUGVAJUS

Labiausiai paplitusi pačiame Urugvajuje versija sako, kad jų šalies pavadinimas reiškia Spalvotų paukščių upė, kuris šifruojamas taip: Uru yra paukštis, Gua – kilęs iš, o y reiškia vandenį.

VENESUELA

“Mažoji Venecija” – taip pavadino Ispanijos keliautojai Alonso de Ojeda ir Amerigo Vespucci, pamatę, kad vietiniai Macaraibo pakrantės gyventojų namai buvo pastatyti ant medinių polių.