Kirgizija ir Mongolija – kurią pasirinkti?

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Audra

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 35653

Klauskite

Dalintis:

Nors Mongolija beveik 8 kartus didesnė nei Kirgizija – abi šios šalys dažnai lyginamos. Ir ne šiaip sau, mat abi jos turi kone giliausias klajokliško gyvenimo tradicijas ir neišsemiamus laukinės gamtos lobynus. Visgi, skirtumų kur kas daugiau nei panašumų, tačiau kad ir kurią šalį pasirinksite nei vienoje iš jų nereikės stumdytis tarp minios turistų.

Klajoklių gyvenimo būdas ir vaišingumas

Ir Mongolijos, ir Kirgizijos kultūra paremta klajoklių gyvenimo būdu. Nors kirgizai kitaip nei mongolai į jurtas persikelia tik vasaros metu, tačiau šis apskritas būstas yra abiejų šalių kultūros identitetas ir bendradarbiavimo simbolis. Ši klajoklių kultūra nulėmė ir tai, kad abi šalys garsėja savo vaišingumu – kiekvienas svečias yra gerbiamas ir vertinamas.

Laukinė gamta

Abi šalys tikrai patiks laukinės gamtos mylėtojams. Visgi, net 90 proc. Kirgizijos teritorijos sudaro kalnai, o aukščiausia viršūnė siekia net 7000 m., Mongolija – kur kas žemesnė. Aukščiausia šalies viršūnė siekia tik 4374 m., tačiau šaliai būdinga kur kas didesnė kraštovaizdžio įvairovė. 30 proc. Mongolijos teritorijos sudaro dykumos, o likusioje dalyje plyti pusdykumės bei įvairios stepės – plikos, su kalnais ar apaugusios miškais.

Žirgai ir kupranugariai

Sakoma, kad ir kirgizai, ir mongolai greičiau išmoksta jodinėti arkliais nei vaikščioti, tad ir šiandien žirgas yra vyro pasididžiavimas ir statuso patvirtinimas. Mongolijoje būtina pamatyti aistrų ir audringų emocijų kupinas žirgų lenktynes, kurių metu beprotišku greičiu skrieja vos 7 metų sulaukę vaikai. Kirgizijoje vyrų meistriškumą puikiai atskleidžia nacionalinis sportas – kok boru. Tai panašu į amerikietišką futbolą, tik čia vyrai ne bėgioja, o sėdi ant žirgų ir į vartus taiko ne kamuolį, o ožkos skerdieną, kuri šiais laikais dažnai pakeičiama tiesiog į velėną. Kupranugariai daug populiaresni Mongolijoje, mat jie daug labiau prisitaikę išgyventi dykumoje.

Religija

Abejos šalys turi gilias šamanistines tradicijas, kurios gyvos ir iki šiol. Visgi, šiuo metu Mongolijoje dominuoja tibetietiškas budizmas, o Kirgizijoje – islamas.

Muzika

Įvairiose kultūrose žmonės dirbdami fizinį darbą į pagalbą pasitelkdavo dainas, mat su daina dirbti kur kas lengviau. Kirgizijoje – populiariausias instrumentas yra komuzas. Tai kaip fleita, kuri gali būti patogiai pritvirtinama prie žirgo nugaros. Tuo tarpu mongolų muziką geriausiai apibūdina gerklinis dainavimas – šio meno virtuozai Mongoliją garsina visame pasaulyje. Tai gali patikti arba ne, tačiau abejingų nelieka, mat toks neįprastas dainavimas užkabina pačias jautriausias vidines stygas.