Imperijos sostinė - Kuskas
Legendos pasakojo, kad imperijos centru Kuskas tapo, kai pirmasis inkų valdovas, atvykęs į šią teritoriją, įsmeigė į žemę auksinę ietį - ietis ne tik susmigo į žemę, bet ir prapuolė. Taip inkų valdovas įsitikino suradęs pasaulio bambą (kečujų kalba Kosko - bamba) ir suprato, kad čia turės kurti imperijos sostinę.
Tapęs imperijos sostine, Kuskas pasipuošė šventyklomis, valdovų rūmais ir ceremonijų aikštėmis. Čia buvo įkurti ir Mergelių rūmai - juose gyveno gražiausios imperijos merginos, turėjusios tarnauti savo sužadėtiniui Saulei (ar ne keista, kad daugelyje pasaulio kalbų žodis saulė yra vyriškos giminės, o lietuvių kalboje - moteriškosios). Šiame mieste buvo sutelkti didžiausi inkų turtai. Tačiau Kuskas matė ne tik inkų imperijos klestėjimą, bet ir nuosmukį... Kuske buvo nubausti paskutiniai inkų valdovų palikuonys, bandę atgauti valdžią jau ispanų laikais. Vienas buvo nukirsdintas, kitas žuvo, kai ispanai jį pririšo prie keturių žirgų ir paragino juos joti į keturias skirtingas puses.
Nors inkų imperija žlugo, Kuskas išliko vienu gražiausiu Pietų Amerikos miestu, ir net ispanų pastatai, pastatyti ant inkų pamatų, bei jų ilgiems šimtmečiams primesta valdžia nesugebėjo nužudyti miesto dvasios.
Dingęs miestas - Maču Pikču
Klausimai apie Maču Pikču miesto paskirtį liko neatsakyti - kaip ir daug kitų paslapčių, slypinčių Peru. Ar tai buvo šventųjų mergelių miestas, kaip teigia kai kurie tyrinėtojai (pagrindinis šią versiją pagrindžiantis įrodymas - Maču Pikču teritorijoje buvo rasta gerokai daugiau moterų palaikų, nei vyrų)? O gal tai buvo inkų imperijos mokslininkų, astronomų ir kitų svarbių protų bazė, kaip teigia kita versija (esą, tie moteriški palaikai iš tiesų priklausė mokslininkams, kurių kūnai nebuvo fiziškai išsivystę)? Nežinia...
Nors niekuomet pernelyg nesidomėjau teorijomis apie energetines vietas, magiją ir kitus panašius dalykus, būti Maču Pikču ir nejausti čia tvyrančios išskirtinės energijos turbūt galėjo tik smarkiai persivalgęs, savaitę nemiegojęs ar jokių porų neturintis žmogus. Matyt tokia nebuvau... Būdama čia, staiga patikėjau, kad yra pasaulyje vietų, nuo kurių dangus yra arčiau... Ir ne tik todėl, kad šios vietos pakilusios tūkstančius metrų virš jūros lygio.
Apie Maču Pikču sklandė dar viena legenda. Esą, jis buvo pastatytas kondoro formos, ir tuo įsitikinti buvo galima užlipus ant Vaina Pikču kalno. Kai Maču Pikču mieste jau nebuvo galima prasigrūsti pro užplūdusią turistų minią, ką tik traukiniais atvykusią iš Kusko, patraukėme į Vaina Pikču kalną. Pusvalandis kopimo nosimi į viršų (kalnas buvo itin status), nesidairant į šonus (nes aplink galėjai išvysti tik žemyn vertikaliai smingančius kalno šlaitus), prasmukimas pro siaurą viršuje laukusią olą, ir jau buvome viršuje!
Ar apačioje pamatytas vaizdas iš tiesų priminė kondorą? Atsakysiu taip: pasitelkus šiek tiek fantazijos - galbūt. Šiaip ar taip kondoras inkų religijoje simbolizavo viršutinį pasaulį, išmintį ir įžvalgumą. Ir jei čia iš tiesų buvo astrologų ir kitų išminčių miestas, kondoras lyg ir būtų tikęs... Tai, kad inkai suteikdavo miestams įvairias formas, jau buvo ne naujiena. Pavyzdžiui, Kuskas, manoma, buvo pastatytas pumos formos - puma buvo dar vienas šventas inkų gyvūnas, įkūnijantis jėgą ir valdžią
Ištraukos iš Žydronės Lukšytės knygos Pietų Amerika. Metai su kuprine Naujojo Pasaulio keliais