Trys keistenybės, kurios nustebins Butane. Maloniai nustebins

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Kai pasakai pavadinimą Butano karalystė, tikriausiai pirmiausiai pagalvoji apie laimę. Daugelis esame girdėję, kad ši šalis kažkaip susijusi su laime. Bet šį kartą ne apie tai.

Man kelionėje po Butaną į akį krito keli kiti dalykai, kurių nebuvau patyrusi niekur kitur.

Ypatingi kelio ženklai.

Butano keliais važinėja vos 75 tūkstančiai mašinų (gyventojų šalyje yra apie 750 tūkstančių, o šalies plotas – vos pusė Lietuvos), tad juos drąsiai galima vadinti tuščiais. Šalyje nerasite nė vieno šviesoforo. Tiesa, vienas buvo įrengtas, tačiau po 24 valandų išmontuotas ir pagrindinėje šalies sostinės Timpu sankryžoje ir toliau stovi būdelė ir eismo reguliuotojas žaviomis baltomis pirštinėmis. Kai vakare jis baigia darbą, nieko bloga neatsitinka. Sumaišties ir kamščių nėra, nors ir teko kelis šimtus metrų judėti lėčiau, kai penktadienio vakarą miesto gyventojai išvažiavo praleisti laiką restoranuose ar baruose.
Vis dėlto, Butane labiau nustebino gausūs ir labai išradingi pakelės ženklai, įrengti transporto departamento ir siekiantys šalies žmones išmokyti važiuoti tvarkingai, o ir šiaip pasidalinti gyvenimiška išmintimi. Dalinuosi keletu iš jų:

 • Driving with wiskey is risky (Vairuoti su viskiu rizikinga)
 • If you are married, divorce speed (Jei esi susituokęs, išsiskirk su greičiu)
 • Dont gissip let him drive (Neliežuvauk, leisk jam vairuoti)
 • Safety on the road is safety at home (Saugumas kelyje, saugumas namuose)
 • Short cut may cut short your life (Trumpesnis kelias sutrumpins gyvenimą)
 • Those who reaches 90, flys to death at 19 (Kas pasiekia 90, miršta 19-os)
 • Time is money, but life is more precious (Laikas pinigai, bet gyvenimas vertingesnis)
 • Going faster will see disaster (Važiuojant greičiau pamatysi nelaimę)
 • Don't hurry, be cool, since heaven is already full (Neskubėk, būk ramus, dangus jau pilnas)
  Ypač linksmina tie surimuotieji. Smagu ir tai, kad visus juos supranti, nes jie angliškai. O tada nustembi, kodėl šalyje, kuri tiek dėmesio skiria savo kultūros išsaugojimui, kai dauguma žmonių iki šiol mielai nešioja tradicinius drabužius, kelio užrašai yra angliški. Atrodo Butane nėra Valstybinės kalbos komisijos, o angliški žodžiai drąsiai naudojami ir kasdienėje kalboje. Radijo skelbimuose apie parduodamus automobilius skaičiai yra sakomi taip pat angliškai. Gidas Ugenas net nustemba išgirdęs klausimą, ar angliški žodžiai nedarko kalbos. “Ne, pas mus visi nuo mažens dabar mokosi angliškai”. Ir taip šalyje, kuri dar iki 1974-ųjų metų buvo uždaryta, o dabar riboja turizmo srautus pakankamai dideliais kelionės kaštais!

Išprotėjusio šventojo apsauga

Butano gyventojai – budistai. Šalyje daugybė vienuolynų, šventyklų ir šventyklėlių. Kiekvienoje iš jų – daugybė dievybių, jų reinkarnacijų, įsikūnijimų ar moteriškų pusių. Daugybė guru ir demonų. Jau po pirmojo pusdienio viskas ima painiotis ir pasirenki paprasčiausią kelią – išmokti atpažinti du svarbiausius Butane. Guru Rimpoče, ko gero pats svarbiausias, meditavęs vietoje, kuri dabar yra lyg Butano vizitinė kortelė – Tigro lizdo vienuolynas.

Na, o pats mylimiausias yra Drukpa Kunley arba paprasčiau – Išprotėjęs šventasis. Jis garsėjo savo nevaldomu charakteriu, meile moterims ir alkoholiui. O taip pat dėl to, kad savo falu jis suvaldė po Butaną siautėjusias demones. Tad dabar butaniečiai, norėdami apsaugoti savo namus –ant jų piešia šventojo simbolius. Gražiai papuoštus ir net linksmus. Ir visiems atvykėliams linksma į juos žiūrėti bei greta fotografuotis. Na, o šeimos, turinčios sunkumų susilaukti vaikų, būtinai turi apsilankyti Chimi Llakhang šventykloje greta Punakhos miesto, kuri dabar gausiai papuošta iš stebuklo gimusių vaikų nuotraukomis.

Kaip sutikti karalių?
Dabartinis penktasis šalies karalius Jigme Khesar Namgyel Wangchuck arba paprasčiau K5 yra itin mylimas savo šalies žmonių. Karalius gavo šiuolaikinį išsilavinimą JAV, Didžiosios Britanijos ir Indijos universitetuose ir išmintingai šalį veda link modernumo, tačiau neieško greitų sprendimų, siekia darnaus augimo. Galėtų iškasenas labiau eksploatuoti, tačiau saugo gamtą. Galėtų turistų prisikviesti, bet nustatė didelę vienos dienos buvimo šalyje kainą ir laukia tik finansiškai pajėgių keliautojų.

Kur karalius, ten ir pasakiška meilės istorija. Savo būsimą žmoną tuometinis princas sutiko būdamas 21 metų, viename piknike. Tuo metu Jetsun Pemai buvo tik 11 metų, bet ji išdrįso prieiti ir pasakyti “Aš noriu būti tavo žmona”. Būsimas karalius mergaitei atsakė taktiškai “Kai tu užsaugsi, ir jei aš tuo metu dar būsiu nevedęs, mes susituoksime”. Galbūt taip būna tik pasakose, bet Griaustinio Drakono karalystė (taip dar vadinamas Butanas) yra pati tinkamiausia vieta atsitikti stebuklams. Po 10 metų jaunoji pora vėl susitiko ir susituokė.
Mažoje šalyje sutikti karalių nėra taip sudėtinga. Keliaujant net ir man pasitaikė tokia galimybė. Gerai, tai nebuvo tikras susitikimas, tačiau karalių mačiau savo akimis. Tik išvažiavę iš sostinės sutojame pakelėje, nes prieš mus stovi mašinų kortedžas. Ugenas sako “Ten karaliaus mašina. Jis vienintelis šalyje važinėja su numeriais BHUTAN.” Greta mašinos stovi šeima, vyras puola ant kelių, na o apsauginiai palydi juos iki karaliaus. Šeima laukė pravažiuojančio karaliaus su prašymu ir žinodami, kad jis tikrai sustos. Na, o mums rodo, kad važiuotume pirmyn. Jau pasiruošiu savo fotoaparatą, bet apsauga mojuoja drausdama. Karaliaus fotografuoti negalima. Antrą kartą jį pamatau tada, kai kortedžas mus aplenkia vėliau kelyje, karalius su akiniais nuo saulės sėdi greta vairuotojo ir naršo telefone. Ir karaliai tai daro!