Atsakingas keliavimas – kas tai?

Kelionių patarimas

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Ištraukos iš Ievos Rutės knygos "Išskirtinės kelionės. Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas"

Mes vis dažniau girdime apie „atsakingą vartojimą“, „atsakingą skolinimąsi“ , jau kurį laiką galime išgirsti ir apie „atsakingą keliavimą“. Ką reiškia tas paslaptingas žodžių junginys „atsakingas keliavimas“? Mokslininkai pastebėjo, kad turizmas kurdamas darbo vietas vietiniams gyventojams, sudarydamas daugiau galimybių jiems užsidirbti kartu sukelia ir nemažai problemų.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia: visi žinome apie nuostabią Tailando gamtą, įspūdingą kultūrinį palikimą, nuostabiai šiltus bei paslaugius žmones ir... sekso turizmą, įspūdingus transseksualus, vaikų prostituciją. Tai problemos, atėjusios kartu su Tailando populiarumu turistų tarpe ir sprendžiamos, deja, labai sunkiai.

Kitas pavyzdys – apšiukšlintas Everesto kalnas. Tai, kas kadaise buvo pasiekiama tik vienetams ir reiškė žmogaus galimybių ribų įveikimą, tapo brangia turistine pramoga. Nemažus pinigus sumokančius turistus, galima sakyti, užneša ant aukščiausio pasaulyje kalno viršūnės, o kalną nukloja tonos turistų , alpinistų ir aptarnaujančio personalo paliekamų šiukšlių.

Tai tik keli akivaizdžiausi pavyzdžiai, parodantys kokią milžinišką įtaką turizmas daro gamtai ir vietos bendruomenėms. Kitose pasaulio vietose turizmas vietinę gamtą ir kultūrą įtakoja ne taip akivaizdžiai. Tarkim Peru Titikakos ežere gyvenančios aimarų gentys plaukiojančiose Ūro salose gyvena tik parodomąjį gyvenimą. Tikrieji jų namai yra pakrantėje, o nendrinės salos tampa tik darbo vieta. Visa tai stebėdami mokslininkai, kurie iki 1960-tųjų metų kalbėjo tik apie teigiamas turizmo puses, 1970-taisiais prabilo ir apie turizmo keliamas problemas.

Pagrindiniai socialiniai-kultūriniai atsakingo keliavimo principai:

- Gerbkite lankomą kraštą, jo kultūrą ir žmones. Iš anksto pasidomėję lankomos šalies ypatumais nepateksite į nemalonias situacijas, būsite pasiruošę tam, kad jums savaime suprantami dalykai ten atrodys keistai, o jiems savaime suprantami dalykai atrodys keisti mums, tačiau tai nesugadins kelionės nei mums, nei mus priimantiems žmonėms.

- Pasidomėkite lankomos šalies politinėmis realijomis. Nereikia tapti politologais, tačiau vietiniai visuomet apsidžiaugs, kad atvykėliams bus įdomūs jų rūpesčiai, o mes turėsime puikią progą palyginti mus pasiekiančias žinias su mums atsiveriančia realybe.

- Išmokite keletą frazių vietine kalba. Niekas taip nepradžiugina vietinių, kaip bandymai kažką pasakyti jų kalba. Tai padės įveikti kultūrinius barjerus ir leis artimiau pažinti lankomo krašto žmones.

- Išsiaiškinkite priimtiną aprangos kodą ir vietinius tabu. Niekam nepatinka pasijusti nesmagiai, kai suvokiame, jog pasielgėme ar apsirengėme netinkamai.

- Mokykitės naujovių ir pasinerkite į lankomo krašto gyvenimą. Lankykite vietinių pamėgtus barus ir restoranus, mėginkite jų pramogas, išmokite pasigaminti vietinių suvenyrų ar delikatesų.

- Kiek tik įmanoma keliaukite vietiniu transportu. Keliaudami vietiniais traukiniais ar autobusais pamatysite žmones kasdienėje aplinkoje, pažinsite jų papročius, o gal susirasite naujų draugų.

- Naudokitės vietinių gidų paslaugomis nebijokite išklysti iš įprasto maršruto. Niekas nepapasakos tiek daug, kaip ten gyvenantis žmogus. Jis galės papasakoti ne kelionių aprašymų nuvalkiotas, o gyvas lankomo regiono istorijas ir parodyti tokių vietelių, kurių nersite jokiame kelionių vadove.

- Atvežkite smulkių dovanėlių, savo šeimos nuotraukų. Mažos dovanėlės visad pradžiugina ne tik vaikus, bet ir suaugusius, ypač, jeigu tai kažkas įdomaus, ko vietiniai neturi, tai gali būti ir smulkus svetimos valstybės pinigas. Turėkite su savimi savo šeimos, namų, augintinių nuotraukų, nes kai kurie jūsų sutikti žmonės niekada neturės galimybės išvykti kažkur iš savo namų, o jūs savo pasakojimu praplėsite jų pasaulį.

Neskatinkite elgetavimo. Nesišvaistykite pinigais, net, jeigu jums tai menkos sumos. Jeigu norite padėti vietiniams, skatinkite jų išradingumą, pirkite iš jų paslaugas ar suvenyrus, remkite vietinius socialinius projektus, bet nepratinkite jų prašinėti.

Pagrindiniai ekonominiai atsakingo keliavimo principai:

- Maistą ir suvenyrus pirkite tiesiai iš vietinių gamintojų. Taip skatinsite vaikus naudoti savo kūrybiškumą ir išmokti užsidirbti, vietoje to, kad elgetautų, paremsite vietinius gyventojus ir padėsite išsaugoti vietinius amatus.

- Pirkite vietoje auginamus vaisius ir produktus. Kam permokėti už prekę, kuri atkeliavo iš toliau nei jūs pats.

- Apsistokite pas vietinius žmones, valgykite vietininėse užeigose. Jeigu turite galimybę, apsistokite pas vietinius žmones arba nedideliuose svečių namuose. Taip pažinsite žmonių kasdienį gyvenimą, jų virtuvę ir papročius.

- Paremkite vietines bendruomenes ir jų projektus. Surenkite anglų kalbos ar geografijos pamoką vietinėje mokykloje, papasakokite apie tolimus kraštus ir jų kultūrą. Jeigu neturite laiko ar noro, paskirkite pinigų vietiniam muziejui ar bibliotekai. Kartais reikia tiek nedaug, kad pagelbėtumėte.

Pagrindiniai gamtosauginiai atsakingo keliavimo principai:

- Domėkitės lankomos vietos gamtosauginias klausimais. Pasidomėkite lankomų vietovių ekosistemomis ir joms daroma masinio turizmo įtaka bei pasistenkite keliauti taip, kad kuo mažiau pakenktumėte.

- Rinkitės vietoves ir nakvynės vietas, kurios rūpinasi gamtosauga. Kartais ekologinius standartus atitinkantis viešbutis ar svečių namai gali būti brangesni, tačiau visuomet smagu asmeniškai prisidėti prie nuostabaus gamtos kampelio išsaugojimo. Tačiau būkite budrūs ir pasitikrinkite ar ekologija nėra tik reklaminis triukas.

- Taupiai naudokite vandenį, daugkartinius butelius. Vandens trūkumas pasaulyje tampa vis opesne problema, todėl taupiai naudokite vandenį. Jeigu vandentiekio vanduo geriamas ar yra galimybė jį virinti, nepirkite vandens vienkartiniuose buteliuose. Neprašykite kasdien keisti paklodžių ir rankšluosčių, jeigu vienoje vietoje apsistojate ilgesniam laikui.

- Taupykite elektrą. Išjunkite šviesas ir kondicionierius kai išeinate iš kambario.

- Nešiukšlinkite. Net jeigu matote kaip šiukšlina vietiniai, šiukšles meskite tik į šiukšlių dėžes. Jeigu yra tam pritaikytos šiukšlių dėžės – rūšiuokite.

- Nepirkite gaminių iš saugomų rūšių. Nesusigundykite įspūdingais suvenyrais, pagamintais iš dramblio kaulo ar kitų saugomų ir draudžiamų produktų. Nesivežkite namo koralų, vietinių augalų ar gyvūnų kaulų. Taip ne tik tiesiogiai prisidedate prie gamtos naikinimo, bet ir patys rizikuojate pakliūti už grotų.

- Netrikdykite gamtos ir jos gyventojų. Jeigu lankotės Nacionaliniame parke ar draustinyje, net paprastame miške – netriukšmaukite, netrikdykite laukinių gyvūnų. Jeigu matote gyvūną, neikite per arti, nesivaikykite gyvūnų, kad juos nufotografuotumėte. Naudokitės žiūronais ar teleobjektyvais.

- Išmintingai rinkitės pramogas. Jeigu poilsiaujate prie vandens telkinio, pagalvokite ar tikrai norite važinėtis triukšmingais vandens motociklais. Gal geriau panardykite ar tiesiog pasivaikščiokite paplūdymiu. Rinkitės pramogas mažiausiai trikdančias vietinę ekosistemą.

- Jeigu apsistojate palapinėje, pasidomėkite ar turite visus reikiamus leidimus. Išsineškite tiek pat, kiek atsinešėte. Jeigu gamtoje tenka įsitengti tuoaletą, nepamirškite duobės užkasti.

- Atminkite apie mažiausiai anglies dvideginio sukuriantį transportą. Žinoma, į tolimus kraštus keliaudami lėktuvo neišvengsime, tačiau kelionėms vietoje galime rinktis ir kitokį transportą. Juk kelionės autobusu ar traukiniu leidžia ir daugiau pamatyti, o kartais ir sutaupyti išvengus nakvynės viešbutyje. Jeigu yra galimybė – rinkitės reguliarųjį maršrutinį transportą, jo paliekamas anglies dvideginio pėdsakas – mažesnis.