Paro Taktsango vienuolynas, Butanas
Paro Taksangas - vienas žinomiausių vienuolynų Butane. Septyni vienuolyno pastatai išsidėstę ant 3120 m. aukščio skardžio, o pats vienuolyno pavadinimas išvertus reiškia „tigro buveinė“. Vienuolyno pastatų kompleksas baigtas statyti 1692 metais, bet nuo pat VIII a. į šią vietovę vyko vienuoliai, kur kalnuose esančiuose urvuose medituodavo. Į šią vietą žmones traukia tikėjimas, kad būtent čia meditavo Guru Padmasambava, kuris buvo Tibeto budizmo įkūrėjas ir tapo budizmo mitologijos dievybe. Apie šį vienuolyną sklando daug įvairių legendų, o žymiausia jų pasakoja, kad Padmasambava čia atlėkė ant tigro nugaros. Šis mitas siejamas su pavadinimo prasmės aiškinimu.
Dambulos šventyklos, Šri Lanka
Šri Lanka yra tapusi viena iš patraukliausių šalių turistams. Šalis turi daug lankytinų vietų, o Dambula - vienas iš įdomiausių šventyklų kompleksų, traukiantis piligrimus iš viso pasaulio jau 2200 metų. Komplekse yra penki svarbiausi kambariai, nors iš viso jų priskaičiuojama net 80. Pirmajame rasite 15 metrų ilgio gulinčią Budos statulą, iškaltą iš akmens. Antrasis kambarys dar yra vadinamas Didžiųjų Karalių urvu dėl savo didybės, kituose kambariuose išvysite daugybę ryškiaspalvių paveikslų, freskų, statulų, kurios pasakoja Budos gyvenimą. Iš viso Dambulos olose suskaičiuojama net 153 Budos statulos, 3 Šri Lankos karalių statulos.
Švedagon Pagoda, Birma
Švedagono (Shwedagon) pagoda beveik šimto metrų aukščio šventykla, kurią galite išvysti iš bet kurio Jangono miesto kampelio, kai lankysitės Birmoje. Visa šventykla iš tolo atrodo tarsi milžiniškas auksinis stulpas, bet priėjus arčiau galima išvysti, kad tas gigantiškas statinys yra apsuptas mažesniais aukso bokštais ir šventovėmis, dekoruotas įvairiais brangakmeniais – deimantais, rubinais, safyrais. Čia yra saugomos vienos svarbiausių ir reikšmingiausių budistinių relikvijų - Budos plaukai. Kada tiksliai Švedagon pagoda buvo pastatyta nėra aišku. Teigiama, kad pagoda šioje vietoje stovi bent 2500 metų, nors šiuolaikiniai archeologai mano, kad šventykla ir jos kompleksas buvo pastatyti kažkada tarp VI ir X amžių. Na, o a savo dabartinį pavidalą ji įgavo XX amžiaus pradžioje ir nuolat yra auksinama toliau.
Boroduburas, Indonezija
Boroduburą rasite Džavos saloje. Tai nėra įprasta šventykla, ji primena iš terasų sudarytą piramidę. Kiekvieną statinio aukštą juosia laiptais sujungtos galerijos. Po statinio rekonstrukcijos apatinį lygį panaudojant kaip pagrindą, objekto aukštis siekia 34,5 metro (buvo 42 metrai). Pirmos šešios terasos yra kvadratinės, dvi aukščiausiai esančios – apskritimo formos. Kiekviena terasa simbolizuoja žmogaus gyvenimo etapą. Išorinės sienos dekoruotos nedidelėmis nišomis, kurių kiekvienoje pastatyta po Budos statulą. Iš viso Borobudure yra net 504 Budos skulptūros. Boroduburas pastatytas visiškai nenaudojant cemento ar skiedinio, visos jo dalys yra sujungtos tarsi dėlionė.
Pak Ou urvai, Laosas
Netoli senosios Laoso sostinės Luang Prabango, palei Mekongo upes krantus galima atrasti unikalią natūraliai susiformavusią urvų sistemą - Pak Ou. Ši vieta yra šventa budistams ir per laiką čia susikaupė daugiau nei 3000 Budos statulų. Šie Budos buvo išdrožti iš medžio ir atnešti kaip aukos per šimtmečius piligrimų, prekybininkų, valstiečių ir net karalių. Jos įvairiausių dydžių - nuo mažiausių iki didelių, visos tvarkingai surikiuotos ant lentynų palei sienas. Taip pat Pak Ou urvuose atliekamos įvairios apeigos, pradedant meditacija ir baigiant ugdymo pamokomis.
Karalių rūmai ir Vat Pra Kaeo šventykla, Tailandas
Karalių rūmai ir Vat Pra Kaeo (Wat Phra Kaeo) šventykla – tai kompleksas, kuris, manoma, senesnis net už Bankoko miestą, kuriame pats yra įsikūręs. Šią vietą sudaro auksu ir prabanga spinduliuojantys rūmai, vienuolynas, šventyklos. Kompleksas užima beveik 220 tūkst. kv. m plotą. Vienu iš komplekso pasididžiavimu yra laikoma Vat Pra Kaeo šventykla, kitaip dar vadinama Smaragdinio Budos vienuolynu. Statinys yra stačiakampio formos, iš išorės nudažyta mėlyna ir aukso spalva. Jos viduje yra žymioji Smaragdinio Budos statula, pagaminta iš vientiso nefrito luito. Į šventyklą plūstantys maldininkai aukoja smilkalų, aukso folijos, o taip pat ir maisto.
Angkor Vat šventykla, Kambodža
Viena žinomiausių vietų planetoje yra Angkor Vat šventykla Kambodžoje. Tai pats didžiausias religinis statinių kompleksas pasaulyje, kuriame rasite įspūdingos architektūros šventyklas, rūmus, tvenkinius ir kanalus. Kiekvienas khmerų karalius tikėjo, kad jame įsikūnijęs induistų dievas, todėl jie statydavo šventyklų kompleksą, kad pagarbintų dievybę globėją ir patys save. Statiniai pradėti statyti džiunglėse IX - XIII amžiuose. Pagrindinė puošmena – Angkor Vato šventykla, skirta dievui Šivai, bet taip pat yra ir vieno iš komplekso statytojo Surjavarmano II kapas. Šios šventovės koridoriaus sienas puošia senovės mitus vaizduojančios skulptūros ir bareljefai vaizduojantys didingą istoriją - kovas, mūšius, pergales.
Fušimi Inari Taiša šventykla, Japonija
Fušimi Inari Taiša (Fushimi Inari Taisha) yra UNESCO Pasaulio paveldo laikomame Kioto mieste. Šis religinis paminklas yra žinomas dėl tūkstančio medinių Tori arba kitaip vadinamų arkos formos vartų, kurie pastatyti vienas šalia kito ir veda ant kalno Inari kur pastatyta pati šventykla. Šis unikalus būdas pasiekti šventą vietą peržengiant per 1000 arkų, vilioja žmones iš viso pasaulio.
(žiurkių) šventykla, Indija
Šventykla, kurioje karaliauja tūkstančiai žiurkių labai gerbiama vietinių gyventojų. Šventyklą charan kastos žmonės (Indijoje yra daugiau nei 3000 kastų, charan kastai priklauso dauguma kūrėjų: rašytojai, dainininkai ir pan.) statė apie penkiasdešimt metų. Legenda byloja, jog tūkstančiai žiurkių, gyvenančių čia – tai charan kastos žmonės. Jei šventykloje nudvesia žiurkė, tai reiškia, kad charan kastoje kažkam gimė kūdikis ir atvirkščiai: jei charan kastoje mirė žmogus, vadinasi, šventykloje gimė dar viena žiurkė. Vietiniai gyventojai labai gerbia žiurkes, aukoja joms maistą: šeria saldumynais, girdo pienu. Vietiniai šneka, kad šventykloje gyvena tik trys baltos žiurkės, o visos kitos pilkos, rudos arba juodos. Jei būnant šventykloje pamatai baltą žiurkę – tai geras ženklas prisivilioti sėkmę.