Ką svarbu žinoti apie koronavirusą?

Svarbu žinoti

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Travel Planet, reaguodama į koronaviruso plitimą, atsako į dažniausiai atsakančius klausimus keliautojams.

Travel Planet, reaguodama į koronaviruso plitimą, nevykdo kelionių ten, kur užfiksuotas koronaviruso protrūkis – t.y. Kiniją, Šiaurės Italiją ir Iraną. Kol nėra apribojimų keliauti į kitas šalis ir kokybiškai pamatyti tai, kas suplanuota, visos kitos kelionės vyksta pagal visus įsipareigojimus, įvardintus kelionių sutartyse, tačiau Travel Planet rekomenduoja keliautojams imtis visų reikalingų prevencinių priemonių ir atitinkamai bendradarbiauja su užsienio partneriais siekiant užtikrinti kelionės saugumą.

Žemiau atsakome į dažniausiai kylančius klausimus, kurie aktualūs išvykstantiems artimiausiu metu arba tolimesnėje ateityje.

JEI PLANUOJATE IŠVYKTI ARTIMIAUSIU METU

Kas bus, jei toje šalyje į kurią išvyksiu prasidės koronaviruso plitimas?

Taip kaip netikėtai virusas išplito Italijoje tikrai gali atsitikti ir bet kurioje kitoje šalyje. Ir Lietuvoje. Bet gali ir neišplisti. Tarkime Vietname buvo užregistruota 16 atvejų, visi pasveiko. Filipinuose 3 atvejai (1 mirtis, 1 pasveiko, 1 dar serga). Galima būtų vardinti ir daugiau – Indija, Šri Lanka ir t.t.

Prognozuoti ateities mes negalime, taip pat negalime nuspėti, kaip plis virusas skirtingose šalyse ir kokių priemonių bus imtasi konkrečiu atveju. Tačiau pagal esamą situaciją daugelyje šalių (išskyrus Kiniją, Šiaurės Italiją ir Pietų Korėją) viruso plitimas valdomas.

Kas bus, jei tiesiog peršalsiu nuo kondicionierių ir man pakils temperatūra ar imsiu sloguoti?

Kadangi daugumoje pasaulio oro uostų, kruizinių laivų ir net viešbučių imamasi prevencinių ir atsargumo priemonių tikrinti temperatūrą, stebėti kitus išorinius simptomus – peršalimas keliaujant gali sukelti nepatogumų. Kaip elgsis medikai ir pareigūnai oro uostuose skirtingose pasaulio šalyse mes negalime atsakyti, tačiau vien tik dėl padidėjusios temperatūros žmogaus judėjimas nėra ribojimas. Jo teiraujamasi apie kitus simptomus bei buvimą tose šalyse, kuriose paskelbtas koronaviruso protrūkis. Pajutus pirmus ligos požymius keliaujant, rekomenduojame kreiptis į vietos medicinos įstaigą, kur medikai įvertintų situaciją, galbūt padarytų atitinkamus tyrimus ir išduotų pažymą. Keliaujant su grupe tą padės padaryti kelionės vadovas arba vietinis gidas.

Jei temperatūra nustatoma oro uoste, o keliautojas neįleidžiamas į lėktuvą iki tol, kol bus atlikti tyrimai, bet koronaviruso atvejis nenustatomas – Travel Planet kreipsis į atitinkamą aviakompaniją, kad bilietas būtų keičiamas išimties tvarka. Travel Planet garantuoja pagalbą keliaujantiems 24 val./7.

Kas bus, jei grįžus į Lietuvą, paaiškės, kad per tą laiką toje šalyje (ar regione) kur aš buvau, prasidėjo koronaviruso protrūkis?

Pagal tai, kokios prevencinės priemonės yra dabar taikomos Lietuvoje, iš rizikos zonų (šiuo metu tai tik Kinija ir šiaurės Italija) atvykusiems keliautojams yra privaloma užpildyti specialią anketą ir rekomenduojama izoliuotis (jums turi būti sudaryta galimybė dirbti iš namų arba gauti nedarbingumo pažymėjimą). Grįžusių iš kitų šalių, Darbo inspekcijos išaiškinimu, darbdavys NEGALI PRIVERSTI imti neapmokamų atostogų.

Daugiau informacijos apie izoliacijos rekomendacijas čia:

Lygiai tokių pačių priemonių bus imtasi ir tais atvejais, jei Lietuvoje bus nustatyti koronaviruso atvejai, žmonėms, kurie bus bendravę su užsikrėtusiais.

Kur sekti informaciją apie visus užregistruotus viruso atvejus?

Šiuo metu sklando daug gandų ir nepatvirtintos informacijos apie naujus užkrėstuosius. Rekomenduojame situaciją stebėti šiame puslapyje, kur atsispindi visi oficialiai užregistruoti atvejai.

SVARBU! Kaip saugotis keliaujant?

Kad sumažintumėte pavojų užsikrėsti koronavirusu, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialistai pataria:

  • Plaukite rankas vandeniu ir muilu arba trinkite alkoholine priemone;
  • kosėdami ir čiaudėdami prisidenkite nosį ir burną nosinaite arba alkūnės linkiu;
  • venkite kontakto su peršalusiu arba į gripą panašių simptomų patiriančiu asmeniu ir rekomenduokite dėvėti medicininę kaukę, jei jis to nedaro;
  • gerai išvirkite mėsą ir kiaušinius bei venkite valgyti termiškai neapdoroto maisto;
  • venkite kontaktų su gyvais laukiniais ar ūkiuose auginamais gyvūnais be asmeninės apsaugos priemonių.

Nuo savęs dar pridėsime:

  • Dar dažniau dezinfekuokite rankas keliaudami;
  • Apsauginės kaukės neapsaugo nuo viruso – jos dėvimos siekiant apsaugoti aplinkinius, pačiam turint peršalimo simptomų. Daug svarbiau neliesti rankomis veido bei jas dezinfekuoti;
  • Lėktuvuose dėl gerai filtruojamo oro (naudojami operacinėse palatose naudojami HEPA filtrai, kurie sugauna 99,9 proc. ore esančių mikrobų ) užsikrėtimo galimybė yra mažesė nei prekybos centre ar biure.

Tuo pačiu norime informuoti, kad su partneriais kalbamės dėl papildomų prevencinių priemonių užtikrinimo artimiausiose kelionėse. Tai reiškia, kad į kruizinius laivus neįleidžiami keleiviai iš Kinijos ar Šiaurės Italijos ir visi kiti, kuriems bus nustatyta padidėjusi temperatūra. Be to, autobusai skirti pervežti keliautojus yra dezinfekuojami.

JEI JŪSŲ KELIONĖ SUPLANUOTA ATEITYJE AR SVARSTOTE NAUJĄ KELIONĘ

Nuolat girdime žinias apie naujus koronavirusu užsikrėtusius žmones, mirtis, naujus centrus. Net ir neplanuodami kažkur keliauti imame nerimauti, kada gi virusas pasieks Lietuvą, ką reikės daryti. Dar daugiau nerimo kyla tiems, kurie turi suplanuotas keliones arba tiesiog galvoja apie tai, kur norės atostogauti vasarą ar rudenį. Ar gyvenimas sustoja?

Ką daryti, jei turiu nusipirkęs kelionę ir bijau keliauti?

Pirmiausiai užduokite sau keletą klausimų:

  • Ar bijote keliauti, nes bijote užsikrėsti koronavirusu todėl, kad esate padidintos rizikos grupėje (turite lėtinių ligų ar esate vyresnio amžiaus)?

Žemiau rasite susisteminta informaciją apie virusą, parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus prof. Sauliaus Čaplinsko pristatymą.

Per paskutinius 50 metų užkrečiamų ligų skaičius išaugo 4 kartus. Naujų virusų atsiranda kas keli metai ir jų dar atsiras. Beveik visi jie ateina iš gyvūnų (Ebola, Dengė, ŽIV). Koronaviruso savybės:

Blogai Gerai
Persiduoda iš žmogaus žmogui, vienas žmogus gali užkrėsti daugiau nei du. Tai didelis rodiklis, gripo yra 1-2 (o, pvz., tymų 12-18). Todėl dabar toks didelis viruso plitimas ir sunku jį sustabdyti. Viruso plitimą galima stabdyti ligonių izoliavimu ir sąlytį turėjusių asmenų paieška. Pavyzdžiui SARS atveju, taikant tokias priemones užkrečiamumas sumažėjo nuo 3 iki 0,4 ir to pakako protrūkiui suvaldyti.
Koronaviruso ilgas inkubacinis periodas iki 2 savaičių (ar dar ilgiau išimtiniais atvejais).Tuo šis virusas skiriasi nuo SŪRS, kur simptomai pasireikšdavo per 1-5 dienas. Koronavirusai ant sausų neorganinių paviršių išsilaiko kelias valandas (palyginimui gripo virusai 1-2 dienas, rotavirusai nuo savaitės iki 2 mėnesių), tad sunkiau plinta be žmonių.
Platinti koronavirusą gali ir jokių simptomų neturintis užsikrėtęs žmogus. Virusas perduodamas ne tik per kvėpavimo takus, bet ir fekaliniu – oraliniu būdu ar su kūno skysčiais. Virusas turi apvalkalą, o tai reiškia, kad yra neatsparus dezinfekcinėm priemonėm. Būtina dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas.
20 proc. ligos atvejų turi komplikacijų. Dabar paskaičiuotas 3 proc. mirštamumas, palyginimui mirštamumas nuo sezoninio gripo yra 0,1 proc. 80 proc. ligos atvejų yra lengvi ar vidutiniai. Mirštamumo procentas gali būti ir mažesnis, nes lengvai sergantys pacientai gali net nesikreipti į gydytojus.
Didesnis mirštamumas tarp vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių. Mažai susirgusių vaikų, mirties atvejų jaunesniems nei 9 metai neužfiksuota.
Didesnis mirštamumas turint lėtinių ligų – širdies ir kraujagyslių ligos (10,5%), diabetas (7,3%), chroninė plaučių liga (6,3%), hipertenzija (6%), vėžys (5,6%) Kai nėra lydinčių lėtinių ligų – mirštamumas 0,9 proc.
Neišsivysto imunitetas, gali būti pakartotinis užsikrėtimas. Prognozuojama, kad viruso plitimas sumažės atėjus pavasariui ir atšilus orams, kaip ir sezoninio gripo atvejais.
  • Ar bijote keliauti, nes atsiradus naujiems ligos židiniams galite papulti į karantiną arba tiesiog nepamatyti visko, kas planuota, nes viešose vietose bus apribotas buvimas / judėjimas?

Kol kas niekur, išskyrus Kiniją, dideli judėjimo apribojimai nėra taikomi – tai yra neleidžiama įvažiuoti ir neleidžiama išvykti į tam tikrus regionus. Šiaurės Italijoje yra atšaukti vieši renginiai ir apribotas judėjimas iš kai kurių židinio miestelių, tačiau skrydžiai vykdomi, kaip ir anksčiau. Visame pasaulyje turizmo industrija iš karto reaguoja į naujausią informaciją, štai pavyzdžiui, kruizo kompanijos iš karto paskelbė, kad į kruizinius laivus nebus įleidžiami ne tik žmonės per 14 dienų pabuvoję Kinijoje, bet ir šiaurės Italijos protrūkio regionuose.

Jei bijote vykti kur nors, kur dar nenustatytas koronaviruso protrūkis – siūlome įvertinti ir galimą riziką Lietuvoje. Šiuo metu tikimybė užsikrėsti bet kur pasaulyje, kur virusas dar nenustatytas, o taip pat ir Lietuvoje, yra tiesiog neprognozuojama. Mažesnė rizika – šilto klimato zonose ir ten, kur mažiau žmonių. Na, ir pati mažiausia – liekant savo namuose ir apribojant bet kokį bendravimą.

  • Ar bijote, kad būsite palaikytas socialiai neatsakingu, kuris keliauja po pasaulį ir potencialiai skatina viruso plitimą?

Žinoma, šis virusas tarp skirtingų šalių paplito būtent dėl didelio judėjimo, tačiau ne tik tų, kurie vyko atostogų, bet ir tų, kurie keliavo verslo reikalais ar lankyti giminių. Ar tikrai keliavimas po regionus, kur nėra nustatyta jokių susirgimų yra neatsakingas? Ar bus neatsakinga arba draudžiama išeiti iš namų, jei Lietuvoje bus užregistruotas pirmas atvejis? Visos šios mintys bauginančios ir varančios į paniką. Yra puikus posakis – spręsti problemą reikia tada, kai ji atsiranda, tačiau labai svarbu iki jai atsirandant surinkti visą informaciją ir imtis visų galimų prevencinių priemonių.

Nuspręsti dėl šių savo baimių galite tik jūs patys. Taip pat ir priimti sprendimą atšaukti kelionę.

Jei noriu atšaukti kelionę?

Jei nuspręsite atšaukti kelionę savo iniciatyva (tol, kol nėra paskelbtos oficialios rekomendacijos nevykti), kelionės atšaukiamos pagal jūsų sutartyje numatytas sąlygas, o tai reiškia, kad tam tikrais atvejais gali būti taikomos baudos. Paprastai už aviabilietus reguliariais skrydžiais nėra grąžinami pinigai (arba taikomos baudos), tas pats galioja vietiniams skrydžiams, kai kurioms viešbučių rezervacijoms ir kitoms trečiųjų šalių išlaidoms. Kiekvienu atveju Travel Planet peržiūrės įsipareigojimus partnerius ir galimybes tam, kad keliautojui būtų grąžinta, kaip įmanoma didesnė pinigų suma.

Jeigu dėl koronaviruso pavojaus norėtumėte atšaukti kelionę, rekomenduojame laikytis Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos nurodytų sąlygų kelionės atšaukimui. VVTAT pateikia tokias kelionės atšaukimo sąlygas:

Turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį;
Turistas turi teisę nemokėti sutarties nutraukimo mokesčio, jeigu kelionės tikslo vietoje ar visiškai greta atsiranda nenugalimos jėgos aplinkybių, dėl kurių gali tapti neįmanoma vykdyti kelionę ar nuvežti turistus į kelionės tikslo vietą. Tokiu atveju turistas turi teisę reikalauti, kad jam būtų grąžinti už kelionę sumokėti pinigai, tačiau jam nesuteikiama teisė papildomai gauti žalos atlyginimą.
Vertinant nenugalimos jėgos aplinkybes yra vadovaujamasi URM informacija, į kurias šalis ar vietoves nerekomenduojama vykti (šiuo metu tai tik Kinija). Jei vietovė, kuri įtraukta į turisto maršrutą patenka į nerekomenduojamų vykti vietovių sąrašą, turistai gali prašyti kelionių organizatorių nutraukti sutartį ir grąžinti už kelionę sumokėtus pinigus, netaikant sutarties nutraukimo mokesčio.

Ar įmanoma apdrausti galimybę neišvykti į kelionę?

Apdrausti savo kelionę nuo epidemijos plitimo rizikos bent jau šiuo metu negalima (tokio draudimo nesiūlo jokia draudimo kompanija). Suplanuotos kelionės atšaukimo draudimas galioja tik tada, jei į kelionę negalite išvykti dėl savo sveikatos ar kitų susijusių aplinkybių. Deja, bet draudimas negalios, jei kelionė buvo atšaukta dėl pandemijos ar epidemijos, įskaitant ir pandemijas ar epidemijas dėl gripo.

Travel Planet yra apdraudusi savo keliautojus medicininių išlaidų draudimu, tad bus padengiamos išlaidos susijusios su medicinos tyrimais ar gydymu (taikoma 100 Eur išskaita).

Planuojant tolimesnes – vasaros ar rudens keliones – galime pasiūlyti grupinius bilietus, kurie gali būti atšaukti be jokių įsipareigojimų likus 3 mėnesiams iki kelionės nepatiriant jokių nuostolių. Taip pat galime pasiūlyti bilietus su galimybe keisti jų datą arba susigrąžinti pinigus (tokie bilietai – brangesni). Taip pat, priklausomai nuo šalies, galime užsakyti ir viešbučius su galimybe atšaukti juos iki tam tikros datos ir taip išvengti nuostolių.

Informacija parengta pagal vasario 26 d. informaciją.