Šilko kelias atgimsta! Viena uždariausių pasaulio valstybių pamažu atsiveria užsieniečiams. Turkmėnistanas, buvęs pačioje Šilko kelio širdyje ir skirtingų kultūrų bei civilizacijų kryžkelėje, parodyti turi ką – marmuru išpuošta sostinė Ašchabadas, UNESCO saugomi šimtmečius ir net tūkstantmečius menantys Mervas ir Nisa, bekraštė Karakumų dykuma, kitą planetą primenantis Jangikalos kanjonas ir liepsnojantys vartai į patį pragarą! Geriausias laikas lankyti šią šalį yra dabar – anksčiau nei ten važiuoti pradės visas pasaulis.
- Pažinsite paslaptingiausią ir uždariausią Vidurio Azijos šalį, dar nepaliestą masinio turizmo.
- Grožėsitės įspūdingos marmuro architektūros „sprogimą“ išgyvenančia sostine Ašchabadu.
- Pažinsite turtingą istoriją, architektūrą, triukšmingus rytietiškus turgus, svetingus ir vaišingus vietinius žmones bei jų tradicijas.
- Aplankysite net 3 UNESCO saugomus miestus – Nisą ir Mervą.
- Vakarosite Karakumų dykumoje prie negęstančios ugnies duobės, vietinių vadinamos „Pragaro vartais“.
- Pamatysite pagrindinius arabų ristūnų konkurentus – achaltekų žirgus.
- Įskaičiuotas pilnas maitinimas 3 kartus per dieną – jokių rūpesčių ir papildomų išlaidų.
- Grupę lydės patyrusi kelionių vadovė, Vidurio Rytų islamiškąsias kultūras giliai išmananti Edita Muraškaitė.
- Maža ir jauki grupė iki 12 keliautojų – galimybė geriau pažinti šalį.
Skrisite į Turkmėnistano sostinę Ašchabadą su persėdimu Stambule vienomis geriausių Europos avialinijų „Turkish Airlines“. Nusileidę jau po vidurnakčio ir susitvarkę vizos formalumus, pervažiuosite į viešbutį. Nakvynė viešbutyje Ašchabade.
Pažintį su Turkmėnistanu pradėsite nuo baltojo marmuro miesto – Ašchabado, kuriame per pastaruosius 25-erius metus įvyko marmuro architektūros „sprogimas“. Miestas įkurtas XIX a. pab. Kopetdago kalnų papėdėje kaip Rusijos imperijos administracinis centras Kaspijos regione. Šiandien Ašchabadas vadinamas centrinės Azijos Dubajumi, kuriame nesunkiai atpažinsite labai panašius statinius į Dubajaus simbolius. Sakoma, kad tikrąjį miesto veidą lengviausia pamatyti turguje. Pirmiausiai aplankysite Gulistano turgų. Čia iš rankų į rankas keliauja visame pasaulyje garsūs Kaspijos ikrai, džiovinti melionai, šviežios daržovės, vaisiai, aviena, o iš lūpų į lūpas – vietinės paskalos. Aplankysite Nacionalinį muziejų ir įspūdingo dydžio spalvotais vitražais dekoruotą Ertugrul Gazi mečetę, inauguruotą 1998-aisiais ir tapusią miesto simboliu. Pasivaikščiosite Ylhamo (turkm. Įkvėpimo) parku. Tai – ne tik gamtos bei fontanų oazė karšto pietietiško didmiesčio centre, bet ir kelionė turkmėnų tautos istorijos puslapiais. Pagrindinėje parko alėjoje išrikiuotos 46-ios svarbiausių visų laikų šalies mąstytojų, rašytojų bei mokslininkų skulptūros. Vėliau važiuosite į senąją Nisą apžiūrėti III a. pr. Kr. įkurtos vienos iš Partų imperijos sostinės griuvėsių, saugomų UNESCO. Tai – didžiulis rūmų, šventyklų ir kitų pastatų kompleksas-tvirtovė, apjuostas siena, kurioje buvo įtvirtinti 43 stačiakampiai bokštai. Galiausiai užsuksite į Gypjako mečetę. Tai ne tik viena seniausių Vidurio Azijos mečečių. Joje taip pat įsikūręs mauzoliejus, kadangi 2006-aisiais čia amžinojo poilsio atgulė šalies prezidentas Saparmuratas Nijazovas. Antra nakvynė viešbutyje Ašchabade.
Šiandien trumpam atsisveikinsite su sostine ir pakviesime jus aplankyti Rytinę Turkmėnistano dalį – pažinti vieną seniausių pasaulio miestų griuvėsių. Karakumų dykumos pietuose dar III-ame tūkstantmetyje prieš Kristų pradėjo kurtis Mervo miesto užuomazgos. Su Mervu siejamas zoroastrų šventojoje knygoje Avestoje minimas Muru miestas. Teigiama, kad tai – viena iš 16-os puikiųjų žemių, sukurtų dievo Ahūra Mazdos. VII a. vid., Mervą užkariavus musulmonams, šilko kelio kryžkelėje įsikūręs miestas greitai tapo viena svarbiausių senųjų islamo pasaulio sostinių kartu su Bagdadu, Kairu bei Damasku. Apžiūrėsite iki šių dienų išlikusias persų tvirtovių, amatininkų dirbuvių liekanas, arabų laikotarpio pastatus, seldžiukų mauzoliejus, citadelę, kolumbariumą. Nakvynei apsistosite netoliese esančiame Maro mieste.
Šiandien lankysite Maro miesto muziejų. Jis padės galvoje susidėlioti šalies bei regiono istorijos paveikslą. Susipažinsite su etnografijos kolekcija, atspindinčia tipinį šių kraštų klajoklio gyvenimo būdą: namų apyvokos reikmenimis, siuvinėtais tautiniais drabužiais, kilimais, žirgų bei kupranugarių papuošimais, jurta. Vėliau užsuksite į Gok bazaar dar vienai spalvingo, pilno gyvybės, spalvų ir kvapų rytietiško turgaus patirčiai. Čia lengvai (o gal savanoriškai) pasiklysite tarp gausybės prieskonių, šviežių ir džiovintų vaisių, riešutų bei tradicinių rankdarbių. Tai puiki vieta įsigyti lauktuvių ar pagauti autentiškų vietinių gyvenimo kadrų. Po šios patirties leisitės į kelią atgal į sostinę Ašchabadą. Atvykę pažinsite naktinį miestą – spalvotai apšviesti jo pastatai ir paminklai atrodo dar įspūdingiau nei dieną. Nakvynė viešbutyje Ašchabade.
Po pusryčių aplankysite kilimų muziejų. Čia eksponuojami plati pagal turkmėnų tradicijas austų kilimų kolekcija – nuo viduramžių iki mūsų dienų. Vėliau keliausite į Karakumų dykumą, tik šįkart – Šiaurės kryptimi, link Dervezės. Jeigu pragaras egzistuoja, tuomet jo vartai yra būtent Turkmėnistane. „Pragaro vartai“ – taip vietiniai vadina dujų telkinį, kuris jau daugiau nei 40 metų dega negęstančia ugnimi. 1971 m. geologų atrastas dujų telkinys įgriuvo palikdamas 70 metrų diametro skylę. Kad būtų išvengta nuodingo dujų garavimo, jos buvo uždegtos tikintis, kad dujos išdegs per kelias dienas. Tačiau ši duobė vis dar dega ir šiandien palikdama neišdildomą įspūdį atvykstantiems keliautojams. Tam, kad pamatytume šį įspūdingą reginį ne tik dieną, bet ir nakties tamsoje, teks pamiršti patogumus ir nusiteikti nakčiai jurtoje. Užtat turėsite progą vienai nakčiai pagyventi kaip gyveno šio regiono dykumų klajokliai. Prieš sutemstant jūsų lauks ant griliaus paruošta vakarienė dykumoje ir visa naktis gėrintis neįprastu reginiu, klausantis vėjo bei ugnimi alsuojančio pragaro. Nakvynė jurtų stovyklavietėje.
Po pusryčių važiuosite atgal į Ašchabadą. Aplankysite žirgyną, kur jūsų lauks turkmėnų tautos pasididžiavimas – Achalteko žirgai. Manoma, kad tai yra viena seniausių arklių veislių pasaulyje, kurios šaknys gali siekti iki 3000 metų atgal, ir vis spėliojama, kuri – arabų ar achaltekų – veislė yra senesnė. Vieni teigia, kad Turkmėnistano gentys ilgai slėpė šią veislę nuo pasaulio, ir pirmą kartą achaltekai rasti atšiaurioje ir uolėtoje Karakumo dykumos vietovėje. Kiti – jog tai mongolų raitelių, keliavusių pro šias vietas tryliktame amžiuje, žirgų palikuonys. Patys turkmėnai veisė šiuos žirgus karo reikmėms ir jų ilgas giminystės „knygas“ perduodavo žodžiu iš kartos į kartą. Nakvynė viešbutyje Ašchabade.
Anksti ryte vyksite į Ašchabado oro uostą. Iš čia skrisite į Turkmėnbašį – uostamiestį Kaspijos jūros pakrantėje. Vyksite apžiūrėti Garabogazo druskos ežero – vienos druskingiausių vietų pasaulyje. Vanduo čia labai seklus, o vietomis sezoniškai išgaruoja, palikdamas baltus druskos plotus. Dėl skirtingos druskos koncentracijos ežeras spindi skirtingomis spalvomis. Čia pramoniniu būdu išgaunamas natrio sulfatas ir dar apie tuzinas įvairių mineralų. Vėliau pasveikinsite Kaspijos jūrą, o tiksliau, didžiausią pasaulyje ežerą. Šis vandens telkinys turi tiek jūros, tiek ežero savybių – vanduo čia sūrus, tačiau jis nesusijungia su jokiu vandenynu, yra iš visų pusių apsuptas žemyno. Popiet apžiūrėsite Turkmėnbašį, pasivaikščiosite Kaspijos pakrante, palydėti saulę. Nakvynė viešbutyje Turkmėnbašyje.
Šiandien lankysite vieną įspūdingiausių šalies gamtos paminklų – Jangikalos kanjoną, išskaptuotą vėjo ir vandens. Kartais jis vadinamas Vidurio Azijos Didžiuoju kanjonu, nors šis gerokai skiriasi nuo JAV Didžiojo kanjono. Šioje dykumoje nebuvo upės, tad pats kanjonas nėra toks apibrėžtas. Vietovė primena kitos planetos paviršių, nusėtą chaotiškų uolų, arba fantastinių formų uolų pilis. Dangumi keliaujanti saulė ir debesys sukuria spalvų žaismą – po uolas bėgioja balti, geltoni, okros, raudoni bei purpuriniai atspalviai. Pasivaikščiosite, pasigrožėsite bei pasifotografuosite šio nepaprasto reginio fone. Čia pat mėgausitės ir ant griliaus ruoštais pietumis su vaizdu. Vėliau užsuksite į Gozli Ata. Tai mauzoliejus bei religinės paskirties pastatų kompleksas, pavadintas XIV a. gyvenusio sufijų šventojo – mistiko vardu. Sakoma, kad Gozli Ata buvo dvasinis lyderis ir gyduolis, traukęs minias savo išmintimi, gilia atjauta bei stebuklingais gebėjimais. Daugybė musulmonų atvyksta aplankyti išminčiaus amžinojo poilsio vietos, išreikšdami jam pagarbą bei ieškodami išgijimo bei dvasinio vedimo. Nakvynei vyksite į Balkanabato miestą.
Šiandien judėsite atgal link sostinės Ašchabado. Kelias neprailgs, nes pakeliui lankysite keletą įdomių vietų. Pirmiausiai lankysite Nokuro kalnų kaimelį. Nuošaliame Kopetdago kalnų slėnyje įsikūrusiame kaimelyje pasijusite it keliaudami laiku. Vietiniai nuo neatmenamų laikų augina vynuoges, migdolus bei granatus ant kalnų šlaitų, puoselėja savo kalnietiškas tradicijas, amatus bei architektūrą. Pasigrožėsite kalnų panoramomis, užsuksite į neįprastas miestelio kapines. Kapai čia pažymėti medinėmis atminimo lentomis, o šios papuoštos kalnų ožių ragais. Šis gyvūnas nuo senų laikų yra laikomas šventu dėl savo stiprybės bei ištvermės. Nors vietiniai gyventojai jau daugelį amžių yra uoliai praktikuojantys musulmonai, tačiau dėl atskirties nuo pasaulio čia užsilikę ir įdomūs pagoniškos kultūros elementai. Kitame, Duruno, kaimelyje, aplankysite vietinį kilimų audėją. Čia susipažinsite su šiuo daug kantrybės ir išmanymo reikalaujančiu amatu bei jo technologija. Kilimų audimo menas yra istoriškai svarbus visoje šalyje. Atskiri šalies regionai didžiuojasi savitomis technikomis ir tradiciniais raštais. Po ilgesnio važiavimo bei aktyvios pažinties – laikas maudynėms terminiuose vandenyse. Lankysite požeminį Kov Ata urvą. Vandens temperatūra jame visus metus išlieka apie 33–38 laipsnių. Vandenyje gausu įvairių mineralų, ypač sulfitų (apie ką byloja neįprastas kvapas), tad maudynės čia turi gydomąjį poveikį. Vakare nakvynei grįšite į Ašchabadą. Nors dėl naktinio skrydžio į oro uostą išvykti reikės netrukus po vidurnakčio, viešbutyje jums bus suteikti kambariai ir galėsite keletą valandų pamiegoti.
Po vidurnakčio – pervežimas į Ašchabado oro uostą. Skrisite į Vilnių su persėdimu Stambule vienomis geriausių Europos avialinijų „Turkish Airlines“. Vilniuje leisitės tą pačią dieną priešpiet.
Datos ir kainos
Su Edita Muraškaite
2095 EUR
+ skrydžių bilietai
Į kelionės kainą
- Įskaičiuota
- Neįskaičiuota
- Svarbu
- 7 nakvynės 3–5* viešbučiuose dviviečiuose kambariuose.
- 1 nakvynė dykumoje keturvietėse jurtose (su bendrais patogumais).
- Ankstyvas įsiregistravimas į viešbutį po skrydžio.
- Visi pervežimai pagal programą privačiu transportu.
- Pilnas maitinimas: 2–9 dienomis – pusryčiai, pietūs ir vakarienės, 1 ir 10 dienomis – maitinimas skrydžiuose (2 k./d.).
- Įėjimo mokesčiai į lankomas vietas bei muziejus, numatytus programoje.
- Vietinio anglakalbio arba rusakalbio gido paslaugos.
- Lietuviškai kalbančio kelionės vadovo paslaugos viešnagės Turkmėnistane metu.
- Kelionės dokumentų sutvarkymas.
- Tarptautiniai skrydžiai Vilnius – Ašchabadas – Vilnius (nuo 690 EUR).
- Vietinis skrydis Dašoguzas – Turkmėnbašis (apie 120 EUR).
- Turkmėnistano viza, gaunama atvykus į Ašchabado oro uostą turint iškvietimus (apie 70–120 USD, įkainiai dažnai keičiasi).
- Migracijos mokesčiai (apie 20 USD).
- Covid-19 testas, atliekamas atvykus į Ašchabado oro uostą (tai daugiau formalumas, mokama vietoje 35 USD).
- Kelionės draudimas.
- Arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams.
- Kitos asmeninės ir nenumatytos išlaidos.
- Foto ir videokameros mokesčiai turistiniuose objektuose.
- Vienviečio kambario priemoka, išskyrus jurtas (490 EUR).
- Norint gauti Turkmenijos vizą dokumentus reikia pateikti vėliausiai 2 mėn. iki kelionės.
- Nakvynė prie „Pragaro vartų“ numatyta jurtose, po keturis asmenis vienoje jurtoje. Nakvynės vietoje bus tik baziniai patogumai (bendri WC, vanduo nusiprausti), nebus dušų.
- Galimi nedideli maršruto pakitimai (lankomų objektų eilės tvarka ar pan.) dėl pasikeitusios situacijos vietoje.
- Renkama keliautojų grupė – ne daugiau 12 žmonių.