Dosniausia pasaulio šalis – Birma (Mianmaras)

Blogas

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Keliaudami sužinome daug įdomių ir mąstyti priverčiančių faktų. Štai jau nuo 2014 metų pati dosniausia pasaulio šalis yra Birma (Mianmaras), aplenkusi iki tol vis pirmavusią JAV.

Dosnumo tyrimas klausia 3 paprastus klausimus:

  • ar per paskutinį mėnesį padėjote nepažįstamam (ne giminei ar draugui), kuriam reikėjo pagalbos?
  • ar per paskutinį mėnesį aukojote labdarai?
  • ar per paskutinį mėnesį skyrėte laiko savanoriškai veiklai?

Kaip šalis, kuri pagal bendrąjį vidaus produktą vienam gyventojui besisukanti aplink 130 vietą pasaulyje, gali būti tokia dosni?

Birmiečių gyvenime yra itin svarbi kan (mianma kalba) karma (sanskritas, kamma – pali) sąvoka. Už gėrį atlyginama gėriu, už blogį – blogiu. Kiekviena mintis, žodis ar veiksmas turi įtakos žmogaus kan, kas pažodžiui reikštų ketinimai. Tai reiškia, kad mes ne tik įtakojame savo gyvenimus, bet svarbu yra ir kokiais ketinimais vedamas viską darai. Budizme karmos apibūdinimas taip pat skiriasi.

Kai kurie ekonomistai ir sociologai teigia, kad kan yra viena iš skurdo priežasčių Birmoje. Taip yra dėl įsitikinimo, kuris paverčia pagalbą neefektyvia ilgu laikotarpiu, neleidžia vargšų išmokyti sau padėti. Kan yra motina, kan yra tėvas, kan yra visas tikras jūsų turtas – toks budistinis posakis.

Fatalistinis požiūris į gyvenimą sako, kad visi įvykiai atsitinka dėl mūsų veiksmų praeitame gyvenime, o to kontroliuoti mes negalime. Bet jei negalime pakeisti praeities, galime įtakoti ateitį. Tad karma duoda ir teigiamą pozityvų impulsą veikti gerai ir gerinti savo gyvenimą. Mano pokalbių su gide Tein Gee metu ji man sakė norinti nutraukti reinkarnacijų ciklą ir pasiekti nušvitimą – tam ji daug aukoja, nevalgo mėsos, medituoja ir vadovaujasi visomis buditinėmis taisyklėmis. Aš klausiu – o kam? Juk gyveni dabar taip, kad kitame gyvenime tikrai nebūtų problemų atgimti kokiame nors patogiame ir turtingame pasaulio krašte, laimingoje šeimoje. Gyventi juk yra smagu. Tein Gee atsakė, kad tokiu atveju lieka rizika, jog iš gero gyvenimo ji ims ir nutols nuo dvasinių dalykų, gal įklimps į narkotikus, ims žudyti. Tad kam rizikuoti – geriau nušvitimo siekti tada, kai jis tau yra svarbiausias.

Atlygis už gerus darbus yra labai svarbus birmiečiams. Kai renkamos aukos (tarkim vienuolynui), niekada nebus pamiršta apie dosnumo ir labdaros svarbą bei naudą. Bus atlyginta ir už pagarbą. Labiausiai birmiečiai gerbia tris brangakmenius, t.y. Budą, dharmą (Budos mokymas) ir sanghą (vienuoliai, Budos mokiniai). Gerbti ir rūpintis savo tėvais yra be galo svarbu ir toks sūnus ar duktė niekada neskurs. Tein Gee gyvenimo istorija puikiai iliustruoja šią nuostatą. Visada ji darė taip, kaip jai liepė tėvai. Kai ji norėjo dirbti mokytoja savo močiutės kaime – jai neleido. Kai rinkosi mokslus – buvo nurodyta studijuoti inžineriją. Kai ji įstojo ir gavo stipendiją mokytis Tailande – tėvai ir vėl uždraudė išvykti. Šis draudimas jai buvo pats skaudžiausias. Aš klausiu Tein Gee, o kodėl gi ji visada paklusdavo. O todėl, kad vaikas, įskaudinęs savo tėvus niekada nesulauks atpildo už kitus gerus darbus ir net nepasieks nušvitimo.

Labai įdomi birmiečių nuostata į labdarą. „Vertingiausia“ pagalba laikomos aukos vienuoliams ir vienuolynams, pagodų statymui, o remti elgetas, našlaičius, nusikaltėlius gal net neverta, nes tai juk jų karma ir čia jų reikalas, kaip ją pasigerinti.

Ir vis tiek - jie aukoja daugiausiai!