5 priežastys aplankyti Laosą

Įdomybės

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Audra

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 35653

Klauskite

Dalintis:

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar kitas daug geriau žinomas Laoso kaimynes. Šiai šaliai, matyt, kaip ir Lietuvai reikia garsiau rėkti apie save siekiant pritraukti daugiau turistų, bet jų šūkis – paprasčiausiai graži – atitinka esmę. Visa šalis čia – kaip vienas didelis nacionalinis parkas, kur tvyro miškai, džiunglės, kalnai, olos, upės ir kriokliai. Pateikiame 5 priežastis aplankyti šią mažą, bet didelių stebuklų kupiną šalį.

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar kitas daug geriau žinomas Laoso kaimynes. Šiai šaliai, matyt, kaip ir Lietuvai reikia garsiau rėkti apie save siekiant pritraukti daugiau turistų, bet jų šūkis – paprasčiausiai graži – atitinka esmę. Visa šalis čia – kaip vienas didelis nacionalinis parkas, kur tvyro miškai, džiunglės, kalnai, olos, upės ir kriokliai. Pateikiame 5 priežastis aplankyti šią mažą, bet didelių stebuklų kupiną šalį.

Paslaptys po kalnais

Jei prašnekėtų – Laoso kalnai daug ką galėtų papasakoti. Vietnamo karo metu po kalnais virdavo visai kitas gyvenimas. Vienas iš įspūdingiausių neramių laikų paminklų – Vieng Hai olos, sudarytos iš maždaug 450 olų tinklo. Čia slėpėsi komunisto Pateto Lao pajėgos ir daugiau nei 20 tūkstančių paprastų gyventojų. Olų labirintuose taip pat buvo įrengtos ligoninės, turgūs, leidyklos, gyvenamieji kvartalai, valdymo įstaigos ir net teatras. Nors pasiekti šias olas nėra paprasta, nes jos nutolusios nuo pagrindinių takų, tačiau kad ir kur keliautumėte, verta apsilankyti ir kitose olose ar urvuose. Pavyzdžiui, Pak Ou olose netoli Luang Prabango galima atrasti daugiau nei 4000 Budos statulų. Tikima, kad daugumą šių statulėlių per šimtus metų sunešė vietiniai žmonės, tad jei ne dramatiškas klinčių olų vaizdas, lietuviams ši vieta gali priminti Kryžių kalną. Kaip ir mums kryžių kalnas, taip ir laosiečiams, Pak Ou olos yra viena iš labiausiai garbinamų šventųjų vietų.

Milijono dramblių šalis

Laosas dažnai vadinamas „Milijono dramblių šalimi”, mat taip verčiamas senovinės Laoso imperijos, gyvavusios XIV a., pavadinimas „Lan Han”. Deja, bet dėl itin juodojoje rinkoje paklausių dramblių ilčių, šie gyvūnai beveik išnyko. Prieš penkerius metus vienas kilogramas dramblio kaulo juodojoje rinkoje Kinijoje kainavo apie 2000 eurų. Dabar kaina nukrito iki 1000 eurų, tačiau tai vis tiek yra dideli pinigai turint omenyje, kad viena iltis sveria apie 25 kg. Skaičiuojama, kad dabar Laose tėra likę apie tūkstantį dramblių, kurie yra itin saugomi bei prižiūrimi. Jei ir jūs norite prisidėti prie šių pastangų, būtinai užsukite į dramblių rezervatą, kur galėsite pamatyti, kaip jie gyvena, valgo ar prausiasi. Deja, bet laisvėje gyvenančių dramblių praktiškai nėra, tad tokie rezervatai šiems gyvūnams yra vienintelė galimybė išgyventi. Kiekvieno turisto apsilankymas rezervate reiškia paramą siekiant išsaugoti dramblius, tad ekoturizmas Laose – labai populiarus.

Maistas akims ir ne tik

Jei esate „foodie” – Laosas jums tikrai patiks. Čia gausiu gražių restoranų, išpuoselėtų kavinukių su gardžia kava. Beje, Laose užauginama kava vertinama kaip viena geriausių visoje Azijoje. Prancūziškų bandelių ar saldžių blynelių – krepų – prie kavos irgi rasite. Visgi, pakankamai smagu valgyti ir vietiniuose maisto turgeliuose. Kad ir ką ar kaip mėgstate valgyti, būtinai paragaukite Khao Niaw – tai lipnūs ryžiai, kurie yra valgomi vieni arba su visais kitais patiekalais ir bet kuriuo paros metu. Jie būna saldūs, sūrūs, fermentuoti ir dažniausiai valgomi rankomis. Kaip ir kaip jie būtų paruošti – ryžių laosiečiai suvalgo kone daugiausiai pasaulyje – vienam žmogui per metus tenka maždaug 170 kg ryžių. Visa kita laosiečių virtuvė europiečiams – labai priimtina, nes naudojama daug šviežių daržovių ir žolelių, kurios patiekiamos prie garintos, keptos ar troškintos žuvies bei mėsos. Tarp populiariausių patiekalų – Laarb arba Laap – jautienos salotos, paskanintos mėta, čili ir laimo lapais. Sin Dat – vienas iš laosiečių mėgstamų sultinių su mėsa, žuvimi ar daržovėmis, kurios verdamos su įvairiais žalumynais, svogūnais, česnakais.

Tūkstančiai salų, bet nėra jūros

Laosas – vienintelė valstybė Azijoje, neturinti jūros, tačiau tai nereiškia, kad negalėsite pailsėti prie vandens. Laoso pietuose, Kambodžos pasienyje esantis Si Phan Don, kas išvertus iš Laoso kalbos yra 4000 salų – taps maloniu atradimu ieškantiems atsipalaidavimo. Dauguma salų Mekongo upės archipelage yra negyvenamos, o net jei gyvenamos – tik nedaugelyje yra elektra. Populiariausios – Don Det, Don Khon ir Don Khong salos, kuriose galima apsistoti nakvynės namuose, bet tai rekomenduojama tik tiems, kurie gali sau leisti prabangą visą dieną gulėti hamake ir stebėti ramiai tekantį gyvenimą aplink save.

Nuotykiai gamtoje

Laosas iš aplinkinių Azijos šalių išsiskiria savo žaluma, mat 70 proc. šalies teritorijos yra (vis dar) apaugę miškais. Laosas gali pasigirti ir didžiausiais kriokliais visoje Azijoje, tad aktyvių pramogų mėgėjams čia tikrai bus ką veikti – čiuožimai lynu, pasivaikščiojimai džiunglėse, nakvynė medžiuose įrengtuose nameliuose, plaukimai kajakais upėmis, maudynės kriokliuose ir daugelis kitų aktyvių veiklų susiliejant su gamta. Be to, Laoso džiunglėse knibžda daugybė retai sutinkamų laukinių gyvūnų – vieninteliai Indokinijos tigrai, leopardai, juodosios meškos, elniai ir kiti. Jei mėgstate laukinę gamtą ir jos paslaptis – naktinis safaris Nam Ey-Phou Louey rezervate – kaip tik jums.