Kiek mokėti arbatpinigių kelionės metu?

Kelionių patarimas

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysiu - Gabrielė

Rašykite man arba skambinkite tel.:
+370 686 08919

Klauskite

Dalintis:

Mūsų rekomendacijos dėl arbatpinių keliaujant.

Labai dažnai mūsų keliautojai atvykę į Azijos, Afrikos ar Lotynų Amerikos šalis užfiksuoja, kad vietiniai mėnesio atlyginimai siekia vos 200-300 eurų per mėnesį. Suskaičiuoti lengvajei keliauja 10 žmonių, kad ir 3 dienas su tuo pačiu gidu ir renka nuo 2 iki 5 dolerių/eurų už dieną, gaunasi nuo 60 iki 150 dolerių/eurų, vos ne trečdalis ar net pusė šalies vidurkio. O juk gidas dar ir algą gauna! Beje, dažniausiai tokiais arbatpinigių skaičiavimais dažniausiai užsiima tie, kurie apsisukę už kampo eina į brangakmenių ar šilko parduotuvę.

Bet paskaičiuokime kitaip. Mažiausiai pusę metų laiko įprastai gidui tenka „atostogauti“, mat kiekvienoje šalyje yra ir neturistiniai sezonai (karštis, liūtys arba atvirkščiaišalta). Net ir turistinio sezono metu, kad ir geriausias gidas dirba tikrai ne visą laiką. Dažnai gidams mokamas tik minimalus atlyginimas, o arbatpinigiai yra ne tik papildomas būdas uždirbti daugiau ir sukaupti lėšų antram pusmečiui išlaikyti šeimą, bet ir gido darbo įvertinimas.
Jei jau pamažu įpratome Lietuvoje palikti arbatpinigių kavinėje ar restorane, negailėkime papildomų 50ar 100 eurų papildomai (skaičiuoju vidutiniškai 2 savaičių kelionei) už tai, kad tie žmonės rūpinosi jūsų puikiomis atostogomis.

Visada savo kelionės sutartyse ir atmintinėse paminime, kad arbatpinigiai į kelionės kainą nėra įtraukti. Kodėl neįtraukti jų iš karto ir nepalengvinti keliautojų gyvenimo? Tam yra dvi priežastys. Visų pirma, arbatpinigiai yra tikrai neprivalomi ir tikrai priklauso nuo gido ar vairuotojo darbo kokybės. Nepatikonemokėkite, bet nusiskundimai turi būti rimti, o ne paremti išskaičiavimu „per daug gerai gaus“. Visų antra, mums tektų branginti savo keliones, o paskui apginti tokią „viskas įskaičiuota“ kainodarą yra be galo sunku. Tad dažniausiai siūlome keliautojams kelionės pradžioje surinkti grupei „arbatpinigių fondą“ ir jo valdytoją - idealu, jei tai apsiima daryti kažkuris iš keliautojų, o tada pagal grupės nuomonę jis įvertina gidų gerumą. Jums belieka šias sumas visada įtraukti į savo kelionės išlaidų planą, kaip ir pinigus skirtus maistui ir lauktuvėms. Važiuojate į kelionę, kuriai pats taupėte du metus ir žinote, kad turėsite riboti savo išlaidaspaimkite lauktuvių iš namų. Žaislai vaikams, spalvinimo knygutės, šokolado plytelė (jei nekeliaujate ten, kur bus labai karšta) ar kiti praktiški dalykai gal nebus taip džiaugsmingai įvertinti, tačiau žmogiškas bendravimas, šiltumas ir dėmesys tikrai bus suprasti.

Štai trumpa atmintinė apie tai, kiek reikėtų mokėti arbatpinigių keliaujant Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje (Europoje, Australijoje ar JAVkitos taisyklės):

  • Gidams. Bendra rekomendacija būtų vidutiniškai po 3-5 USD (eur, vietine valiuta) už dieną nuo asmens už puikų darbą, po 1-2 USD už gerą darbą.Kuo šalyje labiau išvystytas turizmas, tuo didesni arbatpinigiai mokami. Pavyzdžiui, Meksikoje ar Pietų Afrikos Respublikoje iš jūsų tikėsis ir daugiau (vakariečiai įprastai moka ir po 10-20 USD). O tarkim Japonija ar Pietų Korėja yra malonios išimtys, mat ten arbatpinigių kultūra nėra paplitusi.
  • Trekingo gidai, virėjai ir nešikai. Priklausomai nuo trekingo trukmės, jūsų daiktų sunkumo - nuo 2 iki 5 USD (eur, vietine valiuta) už dieną. Sumą visada galite pasitikslinti su jūsų kelionės organizatoriumi.
  • Vairuotojams. Šiek tiek mažiau nei gidams, t.y. 1-3USD (eur, vietine valiuta).
  • Lagaminų nešikams. Įprasta suma yra 1 USD (eur, vietine valiuta) už lagaminą.
  • Kambarinėms. Įprasta suma yra 1 USD (eur, vietine valiuta) už naktį. Itin svarbu, jei apsistojate ilgiau, nei vieną naktį.
  • Restorane. Pietryčių Azijoje dažniausiai apvaliname sąskaitos sumą, na o turizmą išvysčiusiose šalyse (pvz., Meksika, Pietų Afrika, Namibija, Jordanija, Tailandas) ir 10-15 proc.

​Gabrielė Štaraitė